Zozan Çetin

Deneme

Söz Bitmedi

14 Ocak 2017 - 19:22

Zozan Çetin

2 dk.

Her gün inatla doğan güneşe, bulduğu her fırsatta ışığını insanın evrenine sızdıran aya karşı suçlu hissediyorum bazen. Doğa bu kadar güzelken, dünya hala dönmekten vazgeçmemişken yok mudur bir bildiği? Oysa ben ne de kolay küsüyorum. Toplayıp pılımı pırtımı, kırıp sazımı, sözümü, kalemimi gidiyorum. Hayat bana bin kere gülmüş olsa, bir sızlanışı kaldıramıyorum. İlk tökezleyişte, kapı duvar ediyorum tüm tesellileri. Kırgınlıklarımın karasına kaptırıyorum tüm benliğimi. Hâlbuki dünya alacalı, her haliyle bir yeni sunuyor insana. O zaman neydi bendeki bu vazgeçiş, içimi karaya teslim etme durumu?

Düzgün cümleler barındıramıyorum şu sıralar heybemde. Hüzne meyilli olduğumdan mı yoksa çabucak kırıp döktüğümden mi bilmem ama toparlayamıyorum iyi gelen sözleri, bıraktığımdan beri gökkuşağını düşlemeyi. Yine böyle darılmışken her şeye, kapatmışken yüreğimin ışık alan yerlerini bir haber çıktı karşıma. Bayağıdır dünyayı kendi haline bırakmış, karalıklarla bezeli gündemi takip etmiyordum bir de. Ama işte tesadüf bu ya, benim tüm umutsuzluklarımı dağıtıp esinti gibi gelmişti bu haber yüreğime. 800 yıllık bir ağaç yeşermiş, dahası meyve vermişti. Bu eski haber, tam da ihtiyacım olduğu bir anda çıkmıştı karşıma. Epeydir bir bocalama hali içindeydim. Kitaplara, şiirlere, yazıya yani yaşama küsmüştüm. Haliyle toprağa, yaşama tutunmaktan vazgeçmeyen bir ağaç kendime gelmemi sağlamıştı. Bu yeşilin anlatmak istediği bir şey olmalıydı.

Toparlanmak gerektiğini o an anladım. Evvela içimi, yılgınlıktan kurtarmaya ve vazgeçtiğim güzel cümlelere yeniden sarılmaya ihtiyaç duydum. Nitekim 800 yıllık bir ağaç meyve veriyorsa, bahar her sene aksatmadan geliyorsa, dünyanın karasına aldanıp küsmek, umutsuzluk etmek de ne demek? Ruhumda tükettiğim türküleri, şiirleri, ümidi yeniden kazanmak için bir ağaca sığınıp sarılmak fikri iyi geliyor. Ruhumu onarmaya başlıyorum. Karalıkların esaretinden kurtulmaya çalışıyorum. Neticede yol uzun ve söylenecek sözler daha bitmedi. Üstelik kötülüklere inat devam etmek varken hayata, vazgeçmek de neyin nesi?

ağaç söz umut kalem yeşil bitmedi yılgınlık

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.