Su Şahin

Deneme

Gerçek Gelecek

20 Kasım 2017 - 20:36

Su Şahin

2 dk.

Dünyanın umudu her zaman gençlik olmuştur. Tüm çabalarımız onların en mükemmel kalıba sığması için. Yaşamalarına izin vermeden tecrübe kazanmaları için. Taşıyamayacağı yükleri sırtlarına yükleyip uçmalarını bekliyoruz. Onlara yaptıklarımızın, söylediklerimizin bıraktığı hasarlar olduğunu bilmeden. Her şeyin kolay olduğunu anlatıp nasıl beceremediklerini yüzlerine vuruyor, bu şekilde onlara ders veriyoruz. Madem en bilgeleri biziz, neden yerimizden kalkmıyoruz?

Her canlı bir şekilde eğitilir. Ya birileri tarafından ya da hayatın kendisi tarafından. Bu mükemmellik abidesi insan türü, neden beceremiyor acaba eğitmeyi? Belki de sandığımız kadar mükemmel değilizdir. Ne dersiniz? Amacının eğitmek, öğretmek olduğunu söyleyip bu kadar zarar veren, hissedebilen bir varlık olmadığına eminim. Doğada en önemli kural, düzeltmeden önce zarar vermemektir.

Küçük bebeklerimizi acımasız canavarlara dönüştürdüğümüzden bihaber yaşıyoruz. Her gün aklımızın bir köşesinde sıkışmış sorunu arıyoruz. Gördüklerimizin rüya olmasını umuyoruz. Ama değil. Hiçbir zaman da olmayacak. İşkence ederek büyüttüğün canavar, günün sonunda seni saklandığın delikten çıkaracak ve o andan sonra görebileceğin tek şey rüya olacak.

Kendimize çizdiğimiz sınırlar arasındaki kimse oyuncağımız değil. Ve sen, onun Tanrısı değilsin. O kendi sınırlarını aşacak. Yapabileceğin tek şey, oturup filmin sana izin verilen kısmını izlemek.

çocuk hayat deneme büyümek edebiyat tecrübe gençlik gelecek eğitim su şahin hatalı eğitim eğitim sorunu eğitim sistemi tecrübe kazanmak

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.