Sizden Gelenler

Deneme Sizden Gelenler

Kaçıklar ve Fareler

14 Aralık 2016 - 04:06

Sizden Gelenler

3 dk.

Ben aptal bir adamım. Bu her erkeğin söylediği bir şeydir. Genelde ucu kadınlara dokunur. Gerçi, erkekler arasında ucu kadına dokunmayan şey yok denecek kadar azdır. Klişeleri ve saçmalıkları az tutmak istiyorum. Biliyorum çoğunuz yaşamışsınızdır.

Bir kadın kaybettim beyler bayanlar. Evet bildiniz. Ben kadınını kaybedince izbe barlardaki karanlık köşelerde içen ayyaş hergeleyim. Üstüm başım sidik kokar benim. Sokaklarda yatarım çoğu zaman. Sokak lambaları benim evim. Fare olmak büyük iştir. Onlar her şeyi kontrol ettiğini zanneden insanlardan ve avcı kedilerden uzak yaşar yeraltında. Topluluk olduklarını ancak baş kaldırdıklarında anlarız.

Berduşun tekiydim. Hala da öyleyim. Bir dönem fareliğe ara verdim. Onunla olduğum dönemdir o. Kuytu köşelerden aydınlıklara çıkmaya cüret ettim. Ben de her insan gibi büyük hayaller kurdum. Ama benimkiler suya değil kanalizasyona düştü. Bazı hatalar tecrübe içindir. Bazı hataların yapılması şarttır. Bazı hatalar ise hayatının gidişatını belirler. Bu benim gidişatımda yolun boka gittiği hataydı. Mantıklı bir adam olmamla övünürdüm. Lakin en gerekli yerde duygusal davranacak kadar salaktım işte. Bir garip.

Biz erkekler tuhaf yaratıklarız. Bizde jeton geç düşer. Vefasızız biraz. Biraz da nankör... Bu aptallıktır. Ama adam olmak hesapsız kitapsız yürekten geçeni söylemek ise... O zaman ben aptal bir adamım. Hayatımın yarısını onunla kaybettim. Geceler daha uzun bebeğim. Soğuk gecelerde sana sarılarak ısınabilen çok şanslı bir adamdım. Sokaklarda yatarken yanımda uyuyabilecek birini bulacak kadar şanslı. Ve bir hatada muhtemelen geri dönüşü olmayan bir boka batacak kadarda saçma. Neyse çenem düştü yine. Size yağmurdan bahsedeyim. Yağmur ne için yağar bilir misiniz siz? Sizin ve benim gibi insanların pisliklerini temizlemek için. İşte tüm o pislikler doğru yeraltına gider. Sizin göremeyeceğiniz yerlere. Benim yine fareliğim tuttu. O pisliğe fazla bulanmışım. Belki temizlenemeyecek kadar.

Sözcüklerin gücüne inanırım. İsterseniz batıl deyin bana. Ama doğru anda doğru sözcükler, tıpkı tehlikeli hatalar gibi gidişatı değiştirebilir. Ne umut etmeliyim? Ya da umut etmeli miyim? Bazı acılar insanı büyütür. Hadi ben çocuk kalayım, sen gel. Sen de böyle istemez miydin? Seni bir güzde daha kaybetmek istemiyorum. Bir zemheriyi sensiz geçirmek de... Haydi gel, biz kuytu köşelere çekilelim. Seni fare krallığımda kraliçe yapayım.

kaçıklar fareler

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.