Şevval Kopal

Deneme

Kaftan

06 Ekim 2017 - 22:28

Şevval Kopal

2 dk.

İnsanın en büyük imtihanı kendi yazdıkları ile sınanmasıdır. Dün yazdığınız şey bugün başınıza geldiğinde, yazdığınız gibi davranamıyorsanız bırakın kalemi kâğıdı... Yazmak böylesine hiç yakışmaz. Çünkü gerçek manada tecrübe edilmemiş hiçbir şey, kâğıda yazılmaz.

Bazı insanların lanetli bir yönü vardır. Kimi kendini şanssız kimse olarak nitelendirir, kimi bir kediden ölesiye nefret eder. Kimi bir yalandan kanına kadar iğrenir ve kimi de tüm insan âleminden... Bazısı da vardır ki sevmeyi hiç beceremez. Sevmek, bu dünyada nadir insanlara biçilen bir kaftandır. Soylu kesime sahip olmayanlar giyemez, yan fabrikası kati suretle dikilemez. Heves edip kendimiz dikmeye çalışırız, onlar kadar şöhretli durmaz, hevesimiz kırılır. “Seneye de giyerim ya.” deyip bir beden bol alırız, içinde kayboluruz. Bizler, bizim giyemeyeceğimiz ne kadar sevda varsa hepsini sırtımıza dolarız, sonra da kamburumuzdan şikâyet ederiz.

Anlamamız için daha ne kadar gözyaşı dökmemiz gerek? Sahi kafamıza dank etmesi için daha ne kadar yarı yolda kalmamız gerek? Anlamalıyız artık, bu kaftan bize göre değil. Biz onun biçildiği nadir insanlardan değiliz ve hiç olmayacağız. Karşımıza kim çıkarsa çıksın, bu kaftan ya bizi zehirleyecek ya da onu...

O yüzden demem o ki: “Sevmeyin.” Bakın ciddiyim. Bir kere de sevmeyin. Madem sevmek denen olgu bize böylesine zarar veriyor, biz de sevmeyelim. Şimdi kimse bunu büyük konuşma olarak algılamasın. Madem özgür bir iradeye sahibiz, bu da bizim bir seçimimiz olsun. Madem biz baş koyduğumuz her yolun yarısında kalacağız, o zaman bu yola hiç çıkmayalım. Kimine imkânsız gelecek bu, kimine ilaç...

Eğer resim çizemiyorsanız fırçayı inatla tutmanın bir manası yok. Bırakın, ellerinizdeki boyadan biraz arının. Emin olun, kendini çizdirecek bir manzara elbet çıkacak karşınıza. Siz sadece her manzaranın çizilmeyeceğini anlayın ve unutmayın: “Siz ne renk istiyorsanız o renkte olmalıdır resminiz.” Zira bu manzara resmi, size sevmeyi tekrar sevdirecek tek şeydir. Bu sefer gönlünüzce davranın.

sevmek gece deneme düşünceler ilişkiler şevval kopal sevmemek