Serkan Üstündağ

Felsefe

FELSEFEYE GİRİŞMEK - Bölüm 4: HOMEROS

13 Ağustos 2016 - 07:09

Serkan Üstündağ

5 dk.

felsefeye-girişmek

...Homeros’a mendilimi çalan kişinin şarapçı ve çıplak ayaklı birisi olduğunu söylediğimde gözlerini görmeniz gerekirdi. “Bu Dionysos olmalı! Babası Zeus ve annesi Semele’dir. Senin işin sandığımdan da zormuş”

Ümitlerimi yerle bir edecek kadar 12 tanrıdan bahsettikten sonra, mendilimi bir tanrının çalması üzerine lanet ettim. Homeros birden yere atladı ve “üzerimize yıldırımlar mı yağsın istiyorsun? Tanrılara lanet edilmez” diye bana çıkıştı. Bu arada, yere atladığı esnada, omzuna asmış olduğu çantasından bir kalem düştü yere. Düşen kalemi fark ederek dualar etmeye başladı; “Yüce Zeus adına! Kalemimi bulduğun gibi önüme serdin. Ant olsun ki, senin adına 24 adet öküz boğazlatacağım. Şu lanetler okuyan adam için ne yapmam gerekir, yüze Zeus? Bana bir yol göster”

Sokağın başından bir köpek hızla bize yaklaştı ve beni biraz ürkütmüş oldu. Korkudan Homeros’un kucağına zıplamaya çalıştım fakat hızımı ayarlayamadığım için Homeros’un başına uçan tekme atmış oldum. Köpek ise bizi görmezden gelip hızla sokağı geçti ve yoluna devam etti.

“Homeros, kardeşim... Biliyorum kalemini buldun ve adalet terazisine ihtiyacın kalmadı fakat ben mendilimi bulamadım. Bana yardımcı ol da Themis’in terazisini kullanalım” dedim ve yere yığılmış Homeros’a elimi uzattım. Homeros ağrıyan başını tutarken bir anda ayağa kalktı ve “şarap kokusunu alıyor musun” diye sordu.

“Şarap kokusu almamızdan daha doğal bir şey olamaz” diye yanıtladım ve etrafımızda apartman kapılarının önünde uzanan şarapçıları gösterdim. “O değil” dedi şüpheci bakışlarını etrafa atarken, “peki, müziği duyuyor musun” diye sordu. Gerçekten de bir yerlerden müzik sesleri geliyordu çünkü barlar sokağına çok yakındık.

Hemen önümüzdeki sokaktan keçi bacaklı insanlar çıktı. Bu canlıların adı satirmiş. Satirler Dionysos’un peşinden dolaşarak müzik yapar, karı kız ortamlarına dalarlarmış. Elinde şarap şişesi ve çıplak ayaklarıyla Dionysos da belirince, artık Homeros’un susması gerektiğini söyledim.

Homeros diz kapaklarının üzerine çöktüğü gibi dualar okumaya başladığı esnada ben de hazır ol vaziyetimi alıp asker selamımı verdim. Çünkü yolculuğumuz boyunca Homeros bana Truva savaşından bahsetmişti ve bu adamın da bir komutan olduğunu düşündüm. Tekmili verdikten sonra “paşam, namus yoksunu bir hırsız benim mendilimi çalmıştır. Bu sebepten dolayı geç saatlerde dışarıda dolaşmaktayız. Bu adamın kalemini bulduk fakat benim mendilim ortalıklarda gözükmemektedir” dedim.

“Olur be, çocuk” dedi Dionysos ve elindeki şarabı bana uzattı, “iç de rahatla. Ne bu telaş, buluruz mendilini”

Daha önce tanrıların sunduğu şaraptan hiç içmemiş olan ben, bu bitmeyen şişeyi yarım saat bir saat kadar kafama diktim. Dünyanın döndüğünü o an fark ettim. Ayakta durmak ne mümkün, yere yığıldım ve “seviyorum ulan” diye bağırmaya başladım. Homeros adeta elleriyle ağzımı kapatmaya çalışıyordu fakat ben “öpüjem abijim, seviyorum ben ya” diyerek direnmeye devam ettim.

O esnada, kısa bir an için etraf aniden aydınlandı ve sağında solunda elektrikler oluşan bir adam daha geldi. Sanırım topraklama hattı iyi çekilmemiş bu adam Zeus idi. Şarabın da verdiği cesaretle “pika pika, pikaçu” diyerek kahkahalar attım. Homeros’un nasıl bembeyaz kesildiğini ve terlemekten dermanı kalmadığını anlatmama gerek yok sanırım.

Zeus bana dönerek “o zehire bulaşmış zihninden geçenler ne, seni küçük değersiz şey? Bu saatte insanlara uyumayı emretmedik mi” dedi. “Mendil” dedim, “Allah belanızı versin” dedim ve bir de “seviyorum ulan, anlamıyor musunuz” dedim.

Zeus artık beni görmezden geliyor ve Dionysos’u suçluyordu. Öyle hoşuma gitti ki anlatamam. Sonra bir ara ayaklarım yerden kesildi ve artık yatay pozisyonda uçuyordum. Navigasyon cihazım yere düşünce bir anda kendimi toparladım ve “beni yere indir! Sokrates denen o alçak heriften mendilimi geri almalıyım” diye haykırdım.

Zeus, Sokrates’e olan öfkemi görünce gülümsedi ve beni yavaşça yere bıraktı. “Demek sen de o hainin peşindesin. Hera’ya sözüm olmasaydı o adamı toza dönüştürürdüm. Al bakalım şu kılıcı ve bana Sokrates’in başını getir” diyerek, boyum kadar boyu olan ve sağından solundan elektrikler çıkartan bir kılıcı bana uzattı.

İşte ne olduysa o esnada oldu. Yan sokaktan fırlayan Kratos, Zeus’un elindeki kılıcı kaptığı gibi Zeus’a hamle yaptı. Zeus hemen geri çekildi ve kısa bir süre boyunca Kratos’un boynundan tutabildi. Zeus, göğsüne aldığı tekme sebebiyle Kratos’un boynunu bırakmak zorunda kaldı ve ikisi de sırt üstü yere düştü. Zeus ayağa bile kalkmadan hızla gök yüzüne yükselmeye başladı ve ardından da Kratos onu takip etti.

Olan biteni ağzı açık hâlde seyreden Dionysos’u uyardım, “bak, şarabın hep yerlere dökülüyor. Düz tut şu şişeyi”. Uyarımı dikkate alarak şişesini düzelten Dionysos bana “sana ben yardımcı olamam insanoğlu. Duyduğun gibi kurallar açık ve nettir. Tanrılar sana bu yolculuğunda yardımcı olmayacaktır” dedi.

Beni reddeden tanrıya suratımdaki o eşsiz mimiklerle “çok da umrumdaydı” diyerek Homeros’a döndüm. Tahmin ettiğiniz gibi, Homeros ortalıklarda yoktu. Artık tek yapmam gereken Sokrates’in yanına gitmek ve mendilimi vermesi için onu zorlamaktı.

Sevgili okuyucu, yunan mitolojisi birçok felsefeyi derinden etkilemiştir. Bu mitolojilerden İlyada ve Odysseia, Homeros’un genel çoğunluk tarafından bilinenleridir. Freud, Nietzsche ve benzeri birçok düşünürü etkileyen ve derin imgelemlere sahip olan bu destanları okumanızı tavsiye ederken, bitmeyen şarap şişemi kafaya dikiyor ve diğer şarapçıların yaptığı gibi, bir apartmanın kapı önünde uykuya dalıyorum.

Yarından tezi yok, Sokrates’i bulup yargılayacağım ve mendilimi alacağım. Fark ettiyseniz, halay başı olmamı istemeyen nice gizli düşmanlara sahibim. Ancak bu durum sizi endişelendirmesin, felsefenin doğasında olan bir şey bu. Herkes herkesin taşıdığı fikirlere sahip ama cümleyi doğru kuramadıklarını belirterek birbirlerini eleştiriyorlar.

Bekle beni, kendisini savunmada başarısız olmuş, Sokrates!

 

-devam edecek-

felsefeye girişmek felsefe serkan üstündağ mizah bölüm felsefeye girişmek fikir halayı homeros zeus dionysos kratos yunan mitolojisi kadıköy satir