Serkan Üstündağ

Düşünceler

Duş

05 Şubat 2017 - 23:24

Serkan Üstündağ

3 dk.

Nasıl ki toplum içinde kötü yorumlar almamak için bedeninizin sıklıkla duş almaya ihtiyacı oluyor, aynı şekilde ruhunuzun da temizlenmesi gerekiyor.

Bedenimiz terliyor, çamurlanıyor, kanıyor ve bir şekilde yanınızdaki kişiyi olumsuz şekilde etkilemeyi beceriyor. Bazılarımız bu kötü kokulardan kurtulmak adına parfüm sıkarak, bu olumsuzlukları giderdiğini sanıyor. Bedenlerindeki çamur parçacıklarını parmakları ile döküp, tırnaklarıyla kazıyanlar var (çamur izleri hâlâ orada duruyor, görmüyorlar mı?). Kanayan yerlerini ise dezenfekte etmek yerine bir peçete ile yarım saniyede temizlediklerini sananlara da helal olsun!

Ruhumuz yaşamdan yoruluyor, öfkeye bulanıyor, inciniyor ve bir şekilde yanınızdaki kişiyi olumsuz şekilde etkilemeyi beceriyor. Bazılarımız yaşamın yorgunluğundan kurtulmak adına yalanlar türeterek, bu olumsuzlukları giderdiğini sanıyor. Ruhlarındaki öfkenin kaynaklarından arınmak için, öfkelendikleri konuları unutmaya çalışıyorlar (öfkelendirecek olayların izleri hâlâ orada duruyor, görmüyorlar mı?). İncindikleri zaman, kendilerine zarar veren insanlardan kurtulmak yerine, özürlerini çabucak kabul edenlere de helal olsun!

Duş almak, düş kurmaya benzemiyor. Tamam, bir hamama girip keselenmek çok daha faydalı, ancak; duş almadıkça da toplumdaki diğer bireyleri olumsuz etkilemeye devam ediyoruz. Kötü kokuyor ya da kötü bakıyoruz. Kaşlarımızı çatıyoruz. Selam vermiyoruz. Karşımızdakini dinlemiyoruz. Onların hayatlarına ortak olmuyoruz. Doğrudur, insanlara güvenmiyoruz. Çünkü karşımızdaki de en az bizim kadar sert davranışlara sahip. Keskin cümlelerle birbirimizi kesip, “Hayat denen bu rezalete nereden düştüm ben?” diye soranlarımız da var. Ve yine haklısınız, bu hayatı yaşanmaz hâle getirenler, bizleriz!

Peki, duş almak; neye benziyor? Duş almak, düşünmeye benziyor. Milattan evvel 400 yılına kadar olan olayları, doğrusuyla ya da yanlışıyla, yazılı olarak kayıt altına almayı başarmış insanoğlunun kayıtlarını incelemeye benziyor. Yaşadığınız ortamın kültürünü, ananelerini bilmeye ve onları uygulamaya benziyor. Her ne olursa olsun, büyük kitlelerin inandıkları şeyleri incelemeye ve anlamaya çalışmaya benziyor. Kaşlarını kaldırmaya, gülümsemeye, selam vermeye, kimsenin değerlerini yerle bir etmeden şakalaşmaya benziyor. Biraz sana benziyor, biraz da bana benziyor.

Unutulmamalıdır ki, elinizde bir şampuan ya da sabun bulunmasa dahi (ki bunlardan illa ki stok ederiz biz), en azından suyla alınıyor duş. Ruhunuzu temizleyecek olan suyu, sokakta akan pınarlardan sağlayabilirsiniz. Kirli suyla duş almanın faydası olmadığı gibi, içinizi karartacak insanlarla sohbet ederek de ruhunuza duş aldıramazsınız. Sizi güzelce kirletmekten başka bir işe yaramaz.

Kontrol listemize hemen bir göz atalım;

- Ruhunu temiz tutabilen bir insan bul ve onunla sohbet et. Bu sohbet, ruhunun duşu için ihtiyacı olan sudur.

- Tarih oku ve sanatı takip et. Bunlar, ruhunu paklamak için kullanacağın vücut jelin ya da sabunundur.

- Felsefeyi takip et. Ruhunun baş kısmını serin tutacak ve temizleyecek şampuan budur.

felsefe serkan üstündağ birey deneme ruh düşünce sanat psikoloji yaşam toplum huzur başarı uyum düş

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.