Selin Korkmaz

Deneme

Sonbahar

28 Temmuz 2016 - 22:16

Selin Korkmaz

2 dk.

Sonbahar...

Sarı, turuncu ve kahverenginin büründüğü mevsimdir sonbahar. Birbirinden canlı bu renkli yaprakların sonra sokaklara battaniye gibi serildiği mevsimdir. Güneşin bulutlar ardına gizlenip utangaçlığını sergilediği ve her geçen gün biraz daha erken doğup günün yorgunluğuna yenik düşüp biraz daha erken battığı zamanlardır.

Rüzgarın hırçınca estiği bu mevsimde sokaklar bomboş görünür göze. Yaprakların savrulduğunu görürüz sokaklarda, insanlarda bir telaş, ceketlerine sıkıca bürünmüş hızlı hızlı koşarcasına yürümeleri, sanki herkes sıcacık evlerine kavuşma çabası içerisinde.

Hüzünlü buruk bir havası vardır bu sonbaharın. Güneşin çok az görüldüğü ve rüzgarın delice estiği, yaprakları savurup ve de ağaçları sağa sola silkelediği o günler. Pencereden seyrederken bile tüyleriniz ürperir rüzgar teninize değmişcesine. Öyle buruk ve öyle soğuk ki o günler, sanki güneşe ve o sıcak günlere hasret. “Yaz gelse de kemiklerimiz ısınsa” diye serzenişte bulunan bir ihtiyar gibi.

Sonbaharla birlikte gelen yağmurlar vardır bir de. Ansızın günün ortasında ya da gecenin bir yarısında yağmaya başlar. Hızlıca pencereler kapatılır, evlere daha hızlı yetişme telaşı başlar. Günlerce durmaz bu yağmurlu bulutlu havalar. Bomboş sokaklar ve parklar sanki şehri terk etmiş insanlar. Terk edilmişliğin hissi içinize kadar işler bazen, gözleriniz dolar. Çiçekler ve güller solar, ağaç yaprakları sokakları kaplar. Böyle geçer soğuk ve buruk sonbahar.

sonbahar

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.