Seher Kutlu

Düşünceler

Ne İstiyoruz?

11 Aralık 2019 - 20:00

Seher Kutlu

2 dk.

Uzun gibi görünen bir 365 günü daha geride bırakacağız bu ay. 365 tane gün yaşamışız beraber. Neler kazandık, neler kaybettik? Önce yaşadığımız dünyayı, sonra bulunduğumuz ülkeyi, şehri, semti düşünelim. En son ve en çok da kendimizi düşünelim. Ne kattık kendimize? Hangi eşi dostu gözden çıkardık etrafımızdan? Kaç tane bedeni ebediyete uğurladık gözlerimiz şahitliğinde?

Gün geçtikçe isteklerimizi daha çok artırıyor, fütursuzca şikayetler savurmayı bırakamıyoruz bir kenarda. Algılar yaratıyor, duyarlar kasıyoruz elimizde hangi şartlar var ise. Kilometrelerce yürüyoruz, bağırıyoruz, yarı dolu bir kâğıt ile dünyaya seslenmeye çalışıyoruz. Peki, elimizden gelen her şeyi yapıyor muyuz? Memnun olmadığımız bu düzeni değiştirmek yerine ya bir sorumlu seçiyoruz kendimizce ya da ayak uydurmaya çalışıyoruz gücümüz yettiğince. Karşımızda bir nehir akıyor el değmemiş şekilde. Durmaya ve durdurulmaya niyetsiz. Peki, biz neden yalnızca yansımamıza bakmakla yetiniyoruz? Neden kendimizi bırakamıyor ya da bırakmaktan korkuyoruz bu durdurulamaz gücün akışına?

Gelin başkalarından değil de kendimizden isteyelim ne kadar beklentimiz olduğu mühim olmadan. Bir problem varsa sorunu kendimizde arayalım demiyorum fakat çözümü ilk kendimize danışalım istiyorum. Gelin hadi bir 365 gün daha yaşamadan kendimize “Ne istiyorsun?” diyelim.

Hep beraber değişip, bambaşka bir dünyada yaşayalım. Sevginin ve umudun eşlik etmediği hiçbir yola ayak basmayalım. Ve vicdanımızı sorgulamaktan bir gün olsun geri durmayalım. Şimdiden yeni yılınızın aklınızdaki gibi geçmesi dileğiyle.

Sevgi ve iyilikle kalın.

hayat sevgi iyilik umut merhamet vicdan seher kutlu nehir ne istiyoruz