Rüveyda Yılmaz

Deneme Düşünceler

Söylenceler - 2

17 Eylül 2016 - 13:03

Rüveyda Yılmaz

2 dk.

Bazen bilmem kaçıncı kattan kendimi bırakmışım da aşağı doğru gelişine süzülüyor gibi hissediyorum. İşte o bazen, çaresizlik değil de serin bir umarsızlığın tam içindeyim. Bir saniye önceki her şeyi ama olabildiğince her şeyi düşünmek anının getirdiği telaşı dindiren, birazdan gerçeklerin tüm bedeninde yankılanacak acısını hissettirmeyecek serin bir umarsızlık... (Üç noktayla gelen hüzün hali de burada dursun.) İşte o bazen, huzurla kıl payı mesafesindeyim. Nefesim huzurun tenine değiyor ama ona dokunmama izin yok. İşte bu da işkence gibi ama bu bile yetiyor benim için. Onu görüyorum ve tanımlıyorum çabucak; demek ki huzur,  yolunda olmayanları yoluna koymak değil de rafa kaldırmak, en çok da kendini, diyorum.  Şu dağınıklığı, belirsizliği boş ver. Ama biz temkinli ve garantici insanların huzurla olan bu en yakın mesafesi bile kıl payından az bir süre sürüyor. Bana kalsa belirsizlik kavramını lügatlerden çıkarır, zihinlerden siler, varlığına son veririm. Birçok şey gibi bu da bana kalmıyor.

Bazen de kendimi rüzgarın havaya kaldırdığı bir toz zerresi gibi hissediyorum. Hani varlığının da bulunduğu yere pek bir faydası olmayan yokluğunun da hissedilmeyeceği; havada öylece sürüklenirken nereye gittiğini bilmemenin getirdiği tedirginliği yaşayan ama gideceği yere belki varlığıyla anlam kazandırırım umudu taşıyan bir toz zerresi gibi. Hayatın tümünün böyle olduğunu düşünüyorum sonra. İşte bu kadar. Neticede sen ne yaparsan yap her şey bir yere varıyor ve vardığı yer olacağı yer oluyor. Belki de tek yapmam gereken rüzgara kapılmaktan kaçınmak. Ve çabucak bu kararı veriyorum.

Hayatıma dair güzellikleri düşünüyorum. Tek bir güzelliği düşünüyorum. Aslında varlığımın o kadar da anlamsız olmadığının farkına varıyorum. Ruhum ve benliğim anlam kazandı. Bu kadar bencil olmamalıyım. Bu hikayeyi sonsuza taşımak istiyorum. Dünya benim bildiğim kadar değil, biliyorum. Geri kalanını birlikte öğrenelim istiyorum.

söylenceler