Dilan

Teknoloji

Artık Her Yerdeler: 3D Yazıcılar

17 Ekim 2021 - 19:23

Dilan

2 dk.

3 boyutlu yazıcı, bilgisayar programları (CAD) ile hazırlanan 3 boyutlu dosyaların katı nesneler olarak basımını, üretimini sağlayan makinedir. Pek çok sektörde kullanılan 3 boyutlu yazıcıların genel çalışma mantığı, ana maddeyi eritip katmanlar halinde üst üste getirmesidir. Bilgisayarda hazırlanan dosyaya göre şekli verilir ve o şekle göre katmanlar oluşturulmaya başlanır. Katmanların oluşumunda farklı teknolojiler kullanılabilir. Aynı zamanda katman oluşturmak için kullanılan ham maddeler de farklılık gösterebilir. 

 

3 boyutlu yazıcının kullanabileceği ham madde skalası oldukça genişlemiş durumda. Basılmak istenen ürüne göre uygun madde seçilerek ona uygun 3 boyutlu yazıcılar kullanılabilir. Örneğin; FDM yani filament teknolojisini kullanan 3 boyutlu yazıcılar, daha çok evlerde, hobi amaçlı basımlarda kullanılıyor. Hobi amaçlı kullanılmasının sebebi dayanıklılığının diğer maddelere göre daha düşük olmasıdır. 

 

Toz kullanarak basım yapan 3 boyutlu yazıcılar da vardır. Bu yazıcılar tozları birleştirerek ürün çıkarttığından oldukça pürüzsüzdür ancak kırılgandır. Metal kullanarak basım yapan makineler de çok maliyetli ve ağır makineler olduğundan genelde büyük firmalar tarafından tercih edilmektedir. Dolayısıyla kullanılacak olan 3 boyutlu yazıcılar; maliyet, dayanıklılık, esneklik, parlaklık ve pürüzsüzlük gibi pek çok etken düşünülerek seçilmelidir.

 

Medikal implantlarda kullanılan titanyum da 3 boyutlu yazıcılara ham madde olabiliyor. Titanyumdan ürünler basması için geliştirilen bir 3 boyutlu yazıcı ilk kez İtalya’da bir hastaya diz implantı yapması için kullanıldı. Eksiklikleri giderilerek ilerletilen bu teknoloji günümüze kadar pek çok kez kullanıldı. Göğüs kafesi parçalanan bir hastaya yerleştirilecek implant, 3D yazıcı kullanılarak basıldı ve yerleştirildi. Aynı şekilde, kafatasından yaralanan bazı insanlara da kafatası implantı 3D yazıcı kullanılarak yapıldı. Giderek gelişen bu teknoloji, bizlerin hayatında yer almaya devam ediyor. Her sektöre giren 3 boyutlu yazıcılar, bizlerin işlerini oldukça kolaylaştırıyor.

teknoloji 3 boyutlu yazıcı tıp implant