Pericihan Cansu Saykal

Deneme

Sus Büyüğüm Söz Küçüğün

28 Şubat 2017 - 02:39

Pericihan Cansu Saykal

2 dk.

Çocuklar beklemez, bekletilmez azizim.
Çocuklar öldürülmez de yaşatılır.
Çocuklarla yaşanır.
Onlarla gülünür, güldürülür, mutlu edilir.
Onların hayalleri gerçekleştirilir, onların hırsızı olunmaz.
Katili olunmaz.
Kan damlatılmaz hayatlarının umut kokan bahar sabahına yahut barut sesleri dinletilmez. Onlara “Elma dersem çık, armut dersem çıkma” oyununu öğreten biz ve elimizde silah, “Armut olduğun yerde kal” diyen de yine aynı biz.
Böyle bir dünyaya çocuk getirilmez azizim.
Çünkü hiçbir çocuk böyle bir dünyada yaşamak zorunda olacak kadar günahkâr değil.

Biz onların yaşam alanlarını daha onlar doğmadan yok ediyoruz. Binaları bombalıyoruz, ağaçları kesiyoruz daha iyi bir gelecek bahanesine sığınarak, sokağa çıkma yasağı ilan ediyoruz, aslında sokakları güvenli hale getirmek daha kolayken. Parkları bahçeleri yıkıp yerine “ultra lüks” binalar dikerek, daha boyu kafasını kaldırıp bakmaya yetmeyecek çocukların eğlencelerini, çocukluklarını çalıyoruz. Düşe kalka öğrenecekleri, çakıl taşları arasında parçalanan dizlerinde gizlenen hayatın dersini çalıyoruz. Kursaklarında bırakıyoruz neşeyi, mutluluğu ve üstüne içmesi için bir bardak suyu vermek yerine onları da kurutuyoruz.

Savaşı öğretiyoruz barışı yaşatmadan.
Silahlarla tanıştırıyoruz onları.
Her çeşidini öğretiyoruz, hele de erkekse; küçük yaşta şişeleri dizip vurmakla başlayan bu erkeklik talimi, yaşı 15-16’ya geldiğinde beline silah koyularak ödüllendirilir. Çünkü silah erkek olmanın nişanesidir bazı zihinlerce. Ne mutlu değil mi insanın evladının eli kalemden önce silah tutması, ne kadar onurlandırır insanı? Ne kadar yer yarılıp yerin içine girilesi bir durum oysaki! Ne acı en büyük hatalarımızı övgüye değer sayıp bir de alkışlatmak. Böyle böyle bu dünyayı yaşanılmayacak hale getiriyoruz. Kendi yaşam alanının katili olan tek canlı insandır. Ve bundan en çok yakınan yine insanoğludur.

Keşke şarkılar gerçek olsa ve bütün dünya buna inansa, bir inansa, hayat bayram olsa, insanlar el ele tutuşsa, birlik olsa, uzansak sonsuza…

çocuk söz büyümek büyüğüm küçüğün

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.