Onur Garip

Deneme

Ki Beklemek En Korkunç Halidir Yaşamın

21 Aralık 2016 - 20:59

Onur Garip

3 dk.

Edebi bir mecradayız, kendisi buraya ne kadar uygun, hikayesi buraya ne kadar oturuyor bilmiyorum ama bu güzel adam için yazmak, kendisini tanıyanların ismi geçince bir kez daha buruk bir şekilde gülümsemesini, tanımayanların ise ardında kalan bu cılız satırları okuyarak ondan haberdar olmalarını istiyorum..

Dünyanın en iyi yazarı Dostoyevski’nin “İnsan, her şeye alışan bir yaratıktır.” önermesi sanırım onun için geçerli değildi zira acı sonla çok erken tanıştı..

İsmi Robert Enke.. 24 Ağustos 1977, Jena doğumlu. Sporu seven bir ailede yetişen, sonraları kendisini Almanya Milli Takımı’nın kalesinde bulacak olan bir futbolcu.. Monchengladbach’ta parlamaya başlayan yıldızı onu Portekiz’de Benfica’ya, ardından dünya devi Barcelona’ya kadar götürmüştü.. Hikayenin bizi ilgilendiren kısmı buradan sonra başlıyor çünkü Enke’nin yolu Türkiye’ye, Fenerbahçe’ye düşüyor ve çok kısa bir süre bizimle birlikte olmasına rağmen seneler sonra yaşanan trajediyle içimizi titretiyor..

Alman kalecinin Fenerbahçe formasıyla çıktığı ilk resmi maç bir İstanbulspor maçıydı.. Sezonun açılış karşılaşması, stat hıncahınç dolu ve tüm gözler takımdayken bir anda rüzgar ters esmiş, Enke birbirinden bahtsız 3 gol yemiş, maç 3-0 kaybedilmiş ve tüm fatura kendisine kesilmişti.. 30 Temmuz 2003 tarihinde başlayan İstanbul macerası 12 Ağustos 2003’te sona ermiş, üzerine oturmayan bol forması ve kaledeki sakil duruşuyla sessiz sedasız aramızdan ayrılmıştı.. Güzel bir adam olduğunu çok sonraları öğrenecektik çünkü kaybetmiştik ve Enke’ye çok kızgındık.. Ama maalesef sabırsız ve haksızdık..

İstanbul’dan ayrıldıktan sonra kısa bir İspanya (Tenerife) macerası yaşamış, ardından ülkesine dönüş ve Hannover 96 forması giymeye başlamıştı.. Küllerinden doğmaya ve mükemmel işlere imza atmaya başlaması o dönemlere denk gelir.. 2004 senesinde sezonun en iyi kalecisi seçilir, büyük Alman kulüplerinin dikkatini çeker ama o Hannover’den ayrılmak istemez.. 2007-2008 sezonunda takım kaptanlığına yükselir.. Son maçına dek bu görevi layıkıyla sürdürür, 2008-2009 sezonunda bir kez daha sezonun en iyi kalecisi seçilir, Almanya Milli Takımı’na sıçrar.. İşler yolunda gibi görünür ama aslında pek öyle değildir..

Robert, Teresa Enke ile evlidir ve bir de kız çocukları vardır.. Kızları bir kalp rahatsızlığıyla dünyaya gelmiştir ve ne yazık ki 17 Eylül 2006’da, henüz iki yaşındayken hayatını kaybetmiştir.. Eşiyle birlikte birçok sosyal sorumluluk projesinde aktif yer alan, hayvan hakları kampanyalarında ön saflarda yer tutan ve hatta Peta’nın kürk karşıtı hazırladığı posterlerde bile yer almıştır.. Hayatına son vereceği 2009 yılının Mayıs ayında Leila isimli bir kız çocuk evlat edinmişler, Empede yakınlarında bir çiftlikte yaşamaya başlamışlardır..

10 Kasım 2009’da, Robert Enke daha 32 yaşındayken Bremen’den Hannover’a giden bir trenin altına kendisini bırakmış, bu dünyadaki erken kaybedenliğine son vermiştir.. Eşi, Enke’nin aslında yıllardır depresyonda olduğunu, tedavi gördüğünü ama kızlarının ölümünden beri durumu bir türlü toparlayamadığını söylemiştir..

15 Kasım 2009’da 40.000 kişinin uğurlamasıyla kızının yanına gitmiştir Robert Enke..Tren raylarına bakınca akla düşen erken kaybedenlerden sadece biri olarak..

beklemek korkunç halidir yaşamın