Ömer Öztürk

Deneme

Zamanla Münakaşalı Hasbıhal

26 Temmuz 2017 - 23:25

Ömer Öztürk

3 dk.

Zamanı, geçmek bilmeyince sevmiyorum. Puslu manzaraları andırıyor bütün heybetiyle. Karartıyor enseyi. Sıkılgan oluyorum, suçlu zaman. Bıkkıntı duymaya başlıyorum. Acınası bir zavallı olmak, bir hak değildir. Acınası bir zavallı oluyorum genellikle. Benliğimdeki girdabın derinliklerine ağır ağır dalıyorum sebepsiz yere. Zaman, düşman kesiliyorum sana. Varlığına düşman kesiliyorum. Ağır ağır ilerliyorsun ya hep hüsran oluyorum sana. Bu hallerine ifrit oluyorum. Sıcaklaşınca ortam ve açışınca dalların geniş uçları, hepten ağır aksaklaşıyorsun, hepten akıntıyla zıtlaşıyorsun. Yazık ki mecburiyet, mahkûmiyetin öteki adı. Çaresiz bekleşiyorum bütün organcıklarımla. Sinekler, toplu çöküyor bedenime. Toplu dolaşıyorlar yüzümün bozuk zemininde. Geçmek bilmiyorsun zaman. Kudurtuyorsun uzuvlarımı. Çıldırtıyorsun zaaflarımı.

Bazen akıntıya kapılmak isteyip de hızlandırınca nefesimi ve ardı ardına dizince kelimelerimi, tıkıyorsun beni. Tıpkı bir trafik gibi. Tıpkı bir yengeç sürüsünün ortasına düşmüşüm gibi hissediyorum sonra. Kabul etmeliyim ki en can alıcı noktamı sana borçluyum. Sallasam da tuhaf küfürleri sana, ihtiyacımsın. Başka başka memleketlerin, sana hayranlık duymasına şaşamıyorum. Kabullendirmişsin onları. Kabullendirmişsin. Ya da mutluluk saçıyorsun onlara. Soyut soyut mutluluklar.

Zaman, ne allame adamsın? Adam mısın? Kadın olmanı istemem. Zarafet kadına yakışır, sana değil. Sana kabalık yakışır ya da kabamsılık. Yani kısmi kibarlık. Kısmi incelmişlik. Bazı bazı hızlanıyorsun ya hani! Uykulu hallerimde. Ruhum bedenimi terk etmişken ve mutluluğun zirvesine ramak kalmışken hızlanıyorsun ya; o zaman daha çok nefret ediyorum senden. Daha bir itici, daha bir çekilmez oluyorsun. Takıntılı kadınsılar gibi tıpkı. Kadın olmaya adaylar gibi. Genç kızlar, gencimsi kızlar gibi. Büyümüyorsun bir türlü. Bendeki kadını eziyorsun sürekli. Olgunlaşmak. Uzak. Çok uzak. Hem de sana benden yana. Bitmesin bu neden. Bitmesin münakaşalarım. Yalnızlık seninle kavgalı, benimle dost. Yalnızlık ben. Kavga sen. Hırsımı artırıyorsun. Kıskanç olmaya başlamak zor. Zorlama beni. Dürtülerim saklanmaya devam etsinler. Çıkarlarsa ortaya, çıkarlarsa… Zorlama beni. Zaman. Arabeskim ben. Suçu sen. Doğrusuyla suçlu. Ezan biteli hayli olmuş. Yaranma bana. Hızlanma. Sana küfretmek isterim. Tıpkı ağır bir roman gibi. Sabır gibiyim şu sıra. Taşlaşırsam seni yazarım. Sana yazarım. Takıntım olursun. Bağımlım. Zaman; susma koş, durma konuş. Sevecen olayım sana. Sevecenimsi olayım. Kaçma benden. Durma sabit. Koş ama kaçma. Şu sıra. Zaman.

adam güneş zaman kadın gün geçmek