Oğuz Çağan

Düşünceler

Yaşanacakların Habercisi

16 Nisan 2019 - 22:09

Oğuz Çağan

2 dk.

Hep sabahın ilk ışıklarının yansıyarak yüzüme vurduğu bir göl kıyısında uyanmak istemişimdir. Güneşin su üzerinde bana doğru gelişinin verdiği hazzı her an yaşayıp, saatlerce yattığım yerden kalkmadan uzunca hayallere dalmak istemişimdir.

Bunun mümkün olması ve olamaması üzerine pek fazla düşünmedim doğrusu. Zaten bu hayatta kaç şey istediğimiz gibi oluyor ki? Ya da her şey istediğimiz gibi oluyor da biz mi farkında değiliz?

Bu hayatta her şeyi kendimiz seçiyoruz aslında. Ve yaşayacağımız, yapacağımız her şeye kendimiz karar veriyoruz. Bunu bazen bir eylemle, bazen hiç farkında olmadan savurduğumuz bir sözle yapıyoruz.

“Ne saçmalıyor bu adam?” diyebilirsiniz içinizden.

Ama bu gerçek. Her yaşadığımız şeyi kendimiz seçiyoruz. Hem de bir başkasının üzerine suç atamayacak kadar net seçiyoruz. Bugün attığımız ufacık bir adım bile hiç aklımıza gelmeyecek bir şekilde gelecekte karşılaşacağımız bir sorun veya şansı önümüze getirebilecek bir güce sahip.

Burada şans kelimesinin anlamı da sorgulamak gerekiyor aslında. Şans rastgele bir zamanda, rastgele bir durumla karşılaşılması mıdır sizce? Yoksa şans diye nitelendirdiğimiz şey, yıllar önce ya da belki saniyeler önce içinde bulunduğumuz bir eylemin sonucu mudur?

Bahsettiğimiz, çok çalışmak veya hep iyi şeyler yapmamız gerektiği değil burada. Sadece adına şans da deseniz, kader de deseniz, karşımıza çıkan her şey kendi ellerimizle gerçekleşir.

“Başkasının bizim üzerimizde verdiği kararlar veya bize zorladığı şeylerle bizim verdiğimiz kararların ne alakası var?” diyebilirsiniz.

Şöyle düşünmek gerek; önünüzde birden fazla yol olduğunu varsayalım. Her bir yolda çeşitli engeller olabilir. Hangi yolda hangi engel olduğunu bilemezsiniz. Fakat ne olursa olsun, o yola girme kararını verecek olan sizsiniz. O girdiğiniz yoldaki engelin size denk gelmesinde etkili olacak kararı kendiniz verdiniz.

Kısaca; verdiğimiz kararlar, yaşayacaklarımızın önceden habercisidir.

 

düşünceler gecedergi şans kararlar