Oğuz Çağan

Düşünceler

Bir Umudun Hikayesi

04 Ekim 2017 - 21:52

Oğuz Çağan

2 dk.

Sonbaharda yapraklarını döken ağaçların yalnızca sonbaharda karşılaştığı tatlı serinlikteki hava, ikimizin de yanaklarını narince okşuyordu. Suskunluğa bürünmüş seslerimiz... Kıyamet kopsa ağzımızdan tek kelime çıkmayacak sanki.

Gözlerinde bir hüzün var. Adeta dilimin ucuna gelen bir kelime gibi sanki karşılığı… Çıkaramıyorum. Susmaya devam ediyoruz. Gittikçe güneşin ufka yaklaşmasıyla sertleşen havanın içinde birbirimize yaklaşarak.

Yıllardır tanıyorum onu. Tabii o da beni. Hiç susmadık bugüne kadar. İyi de olsak kötü de ağzımızdan hep kelimeler yöneldi birbirimize. Ama şimdi yalnızca sonbaharın öldürdüğü yapraklar gibiyiz. Kulağımızda, altında durduğumuz ağacın ölü yaprak hışırtıları. Önceden de otururduk bu ağacın altında. Ama duymazdık ne hikmetse yaprak hışırtılarını...

O zamanlar umuda ihtiyacımız yokmuş gibi hissederdik. Hep o günkü gibi olacak zannederdik. Bugünler de varmış. Birbirimize en ağır kelimeleri yönelttikten sonra, ölümüne susmak da...

Önceden “Konuşmasak da birbirimize bakalım, yan yana olalım.” derdik. Meğer ne kadar zormuş; sevdiğinin, yanında olup da tek kelime konuşmaması. “Bi’tanem!” diye seslenmemesi...

Sevmek bazen o kadar güzel ki... İnsan, sırası gelmediği hâlde ilkbaharda gibi hissediyor. Her şey rengârenk. Bazense sonbahardan kışa dönüyor... Bir yandan etraf grileşirken diğer yandan soğuğun içine kadar işlemesi, bir kuru dal gibi yapıyor insanı.

Umuda önceleri ne kadar uzak olsak da şimdi içimde büyük bir umut var. Sessizliğe hapsolmuş bedenlerimizin, soğuk ve kırılgan dokularına dokunurcasına bizi yerimizden kıpırdatmaya çalışıyor sanki. Ufukta bir güneşin yükselmesi gibi adeta; soğuktan donduran bir hava hâkimken yeryüzüne... Birden yükseliveren sarı ve parlak ışıkların, her yanı kaplaması; aşkına aşk katılmış gibi heyecanlandırıyor insanı.

Biz bir gelecek istiyoruz onunla. İçinde umuda sarılmış bizin olduğu bir yuva istiyoruz, sevginin verdiği huzurla yaşayabileceğimiz... Ve yine o sevginin ve insan olmanın hatırına birbirimize duyduğumuz saygıyla yaşamak istiyoruz.

sonbahar gece umut ilişkiler umut etmek kuru yapraklar