Mustafa Öven

Deneme

Zevâhir

18 Mart 2017 - 10:45

Mustafa Öven

2 dk.

Karpuz çekirdeğinin ayağının altına yapışması mutsuzluğum ve süs çiçeği koklamaktan bozma hayal kırıklıklarım var benim. Kim bilir hangi kokuyu bulmaya çalışıyorum plastikler arasında. Hâlâ büyütemediğim bir de çocuk ruhum var. Cüneyt Arkın’ın da dediği gibi; benim bu çocuk ruhum cemiyetteki kravatlı orospulara dayanamıyor. Ama hayır, ben eski bir orospuyu öpmek istemiyorum.

Vakit buldukça irili ufaklı bir çanta dolusu taş toplayarak, insanları ve denizi gören yüksek bir yere çıkıyorum. Tek tek, isim isim atıyorum kafalarına. “Sen! Ahlaksız herif, orta boyutta bir taş yeter sana!” “TAK!” Tam kafasından. “Sen, yalancı herif, al bakalım!” “Sen, çekingen ve başarısız olan, bu taş büyük bile sana!” Hayatının bu çekingenlik yüzünden zindana dönüşeceğini anlaması için öyle bir isabet ettiriyorum ki sesi tüm mahalleden yankılanıyor: “TAAAAAKK!” Benim canım yanıyor o sesle sanki. Gün batımına yakın iniyorum tepeden, bir de ne göreyim? Alnımdan bir tutam kan süzülüyor. Çekingen dediğim adam gülüyor halime, sesini duyuyorum.

Yanlışlarım da var benim. Hiçbir bahanesi olmayan yanlışlar. Yanılmışlıklarım o kadar güzel geliyor ki bana. Ama ne kadar güzel olurlarsa olsunlar iyi hissettirmiyorlar yahut yalnızca bir süreliğine iyi hissediyorum kendimi. Aynalara küsmekten ziyade aynalarla dost oluyorum bir süre sonra. Aynada önce on yıl önceki halimi görüyorum. Bana diyor ki “Babam gibi olmayacaksın sen!” Sonra bir anda çekingen adam geliyor aynaya. Yine gülüyor, kahkahalar çığlıklara karışıyor. Sigaramı elimden atıyorum, kafamı sallayıp kendime gelme telaşındayım. Tekrar dönüyorum aynaya; on yıl sonraki, yani bugünkü ben babam oluyor. Babam gibi oluyorum yıllar sonra.

Hemen toparlanıp duşa atıyorum kendimi. Saat; işe gitmek için evden çıkmama yirmi beş var. Giyiniyorum, aynada son kez kendimi kontrol ediyorum. Kravatımı takıp işe gidiyorum. Ve hayır, ben eski bir orospuyu öpmek istemiyorum.

arayış hayat gece sigara kadın yanlış kravat cüneyt arkın

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.