Mustafa Öven

Deneme Düşünceler

Hepinize El Salladım

29 Kasım 2016 - 08:32

Mustafa Öven

2 dk.

Hayallerimizin büyüklüğü kadar olurmuş hayal kırıklıklarımız. Kırığa girmek istemiyorum ama benim el başparmağım çıkmıştı zamanında, acısını anlatmak istemem. Yani demek istediğim; kırıklar, çıkıklar hiç insanoğluna göre değil. Hepsinin acısı eziyet. Hani ağızda ufak fakat rahatsız edecek derecede bir yara çıkar ya, hani ister istemez gider dilin sürekli ona. O yara büyür büyür, terletir seni acısı. Hah, işte öyle açıklanması zor bir acı, kısacası hayal kırıklığı.

Aklım çıkıyor birisi çıkacak da: “Senin şu iş(!) vardı, ne oldu?” sorusunu soracak diye. “Olmadı o iş ya hacı.” demek düşüncesi bile o kadar zor ki. Ben de tüm bunları bırakıp sizinle Avrupa’nın yahut tuttuğum takımın durumunu tartışmak isterim. Fakat kendimizi odalara sokup, kapıları kapatmamızın bir sebebi var bizim. Biz; biz kimiz? Biz, kahvaltıyı bir öğün olarak saymayanlardanız; biz, birebir günde iki paket sigara içenleriz. Kapıyı kilitlemeye üşenen fakat çay demlemek yahut kahve yapmak için her daim vakti ve enerjisi olanlarız. O yüzden biz fedayı yahut vedayı değil; sevda ve aşk arasındaki farkı tartışıyoruz. Yeri gelmişken söyleyeyim o zaman, bana sorarsanız tabii. Haddim olmadan ben; kalp sever, yürek aşka düşer, gönül sevdalanır derim. Bir de armut dalda sallanır var, o iğrenç konuya hiç girmiyorum.

‘Biz’e geri dönersek eğer; biz, birer hayal kırıklığıyız. Gerek ailemiz için, gerek sevgilimiz, gerekse toplum için birer hayal kırıklığından başkası değil. Aman beni yanlış anlamayasınız! Siz öyle değilsinizdir, eminim. Siz, ailelerin “Komşunun Çocuğu” olarak nitelendirdiği insanlarsınız. Siz başarının emsaliyseniz; biz birebir başarısızlık abidesiyiz. Siz bıyık altına saklanan gülümseme gibi tertemiz... Bizimse bir gün suyun üstüne çıkıp çıkamayacağımız belirsiz…

sevda hepinize salladım hayal kırıklığı yabancı

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.