Mustafa Öven

Düşünceler

Hazırsanız Başlayalım

Kütüphane Eseri

17 Aralık 2017 - 21:52

Mustafa Öven

2 dk.

Hepimiz el sallayacağız arkasından gidenlerin; elbet canımız yanacak, anlamı yok direnmenin.

İlk kadın gidince İzmir kordonuyla boğacak kendisini; Ankara’da sirenler, İstanbul’un boğazında kalacak tüm şiirler. Kasım, muhtaç kalacak âşık olmuş birilerine; insana özgü tüm duygular denize dökülecek Eylül Yirmi Sekizde. Ve hep bir eksik bırakacak arkasına bakmadan giden. Bazısı bir şeyler çalarak gidecek, bazılarıysa yarım bıraktığı hayalleri tamamlatacak bıraktığı şahsa; tek başına. Tüm bu yarım kalanlar, tek kişiyle tamamlanamayacak hayallerken işin içinden çıkamayacak kalan; bir başkası için saat erken.

Tamamlanamamış Eylül günlerinin acısı çöküyor üzerime bazı zamanlar ve bu acı, engelliyor ileriye olan adımlarımı, inanırsan. Bazısı öyle bir hızla viraj alarak tamamlıyor ki yarışını; sen anca uçuruma yuvarlandığında kutlayabiliyorsun yalnız kalışını. Ne o uçurumdan çıkmak için cesaretin kalıyor sonra ne de içinde ufacık bir istek.

Geceye düşen bir damla anason kokusu, perdeleri kokutan sigara dumanı; ev değil sanki kapalı cezaevi koğuşu. Yıl dönümlerinin kutlandığı kadar; bilinmeyen tarihli bırakamayışların yâd edildiği bir ev bu. Sokak sokak sayabilirken anıları, unutmak istesem de tarihleri; hatırlamak bana zor gelmiyor.

Kedili görüntüler izletiyor bazı acılar, hatta kedi üzerine şiirler yazdırıyor bazıları. Kedi besleyen kadınlar ne kadar da güzel gidiyor? Bazı kadınlar fotoğraflarda ne kadar güzel. Yine de huzursuzluk; uyutmuyor işte.

Yeniden başlayamayışın ilk günü aynı evde. Heyecana sebep vermesine rağmen yeniler, elini dahi kaldıramamak ne kadar içten? Bahanem kalmasın diye atıyorum kendimi deniz kenarına, cesaret lazımmış bana dalgalarla boğulmak için hesapsızca. Hangi duygular elzem insanoğlu için ve hangilerini okyanusun ortasına bırakınca yaşamaya devam edebiliriz, insan gibi? Eksik kalan her duygu, ileride yaşanacak hikâyelerin birer katili. Ve insan içinde beslenmemiş, aç kalan arzular; kemirecek hepimizi biz fark etmeden. Nefes almaya devam eden herkes farkında olmaksızın darmaduman.

aşk ayrılık umut yeni darmaduman kabullenmek uykusuzluk mustafa öven başlangıç fark etmek yad etmek fotoğraflardaki kadınlar kedili kadın

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.