Mustafa Öven

Deneme

Ekmek Arası Hayaller

04 Şubat 2018 - 20:38

Mustafa Öven

2 dk.

Ortalığın dağınık olduğuna bakmayın, yarın toplarım ben; boş verin siz. Hayallerini yaşayan insanların huzuru ve yaşayamayanların boşluğu burası. Hoş geldiniz.

Rüyalar üzerine o kadar güzel cümleler yazılmış ki zamanında, “rüya” kelimesinin başına yahut sonuna bir kelime eklesem telif yüzünden başım ağrıyacak gibi hissediyorum. Rüyalarda buluşuruz, rüyalarda buruşmuşum, hırsız rüya, ondaydı gecenin esrarı güya...

Sabah ilk uyandığında aklında geceden kalanları not eden manyaklardanım ben. Çok da uyurum. Bu sebepten odamdaki bu küçük notlardan bir kitap çıkar. Tabii toplayabilirseniz. Söylemiştim; ortalık biraz dağınık. Aldığım bu notlara göre de bir düşünce çıkartırım kendi adıma. Ne bileyim, mesela rüyamda özlediğim birini gördüysem onu ne kadar özlediğimle ilgili düşünceler akar gider kafamdan. Sanırım bu çok da bana özel bir durum değil.

“Bir kere şansımız olsaydı başka, her gece rüyalarda buluşmasaydık keşke.”

Yaşanan mutluluktan hisse sahibidir her rüya bana sorarsanız. Sorumlulukları unutturur bir kere. Hayallerle de burada kesişirler zaten. Ah, herhangi bir yerin beni sorumluluklarımdan kurtarabilmesi net bir şekilde dünyada bulabileceğim en iyi sığınak olur benim için. Çok iyi hatırlıyorum; bundan üç yıl önceydi. Tatlı bir hanımefendiyle, daha iyi tanınabilmek adına birbirimize sorular soruyorduk. Basit sorulara basit cevaplar bekleniyordu. Üç artı beş, beş artı sekiz gibi; insan olduğunu kanıtlar gibi. Bana en çok korktuğum şeyin ne olduğunu sormuştu. Cevap olarak “örümcek” gibi bir şey söylememi bekliyordu. Hadi, en yoğun insan yalnızlıktan korksundu onun için. Ama ben, sorumlulukların beni korkuttuğunu söylemiştim. Belki de bu yüzdendir ki ilişkimiz ilerleyememişti. Neden bakıyorsunuz öyle? Hepimiz hayallerde yaşamak istemiyor muyduk? E, hayattan istemediğimiz sorumlulukları çıkartınca hayalden farklı ne kalıyor geriye?

“Arkasına bakmadan akıp giden saatlerin, rakamlardan başka bir anlam ifade etmediği bir yerdeydim dün gece. Ömrüm boyunca ilk defa şafak saymadığım, aksine zaman geçmesin diye Tanrıya yalvardığım yerdi orası. Hayallerin vaat edilen cenneti; tüm gözler orada tavukkarası.”

mizah rüya uyku gece hayal mutluluk ümit hanımefendi mustafa öven ipdon