Mustafa İnce

Düşünceler

Yeraltı Edebiyatı Üzerine

06 Eylül 2016 - 12:53

Mustafa İnce

2 dk.

beat-generation1

Yeraltı edebiyatını klasik cümlelerle anlatmak çok zor. Yine de edebiyatı zincirlerinden kurtaran akım olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu tabiri caizse hafif bir söylem olarak kalacaktır. Yeraltı edebiyatının, 20. yüzyılın başlarında kapitalizmin güç kazanması ve popüler kültürün ortaya çıkmasıyla geliştiği söylense de, tür Marquis De Sade’a  kadar dayanmaktadır. Sade’in işlediği konular, yaşadığı dönemin baskıcı zihniyetine göre çok fazla uçlardadır.

Yeraltı edebiyatı 18. yüzyılda gotik edebiyatın ortaya çıkmasından itibaren edebiyat alanına girmiştir. Gotik edebiyat, mutlu son hikayelerine son vermiş; korku, karanlık bazlı hikayelerle, yeraltı edebiyatının işlediği konulara benzer konular işlemiştir.

Ülkemizde ise bana göre çok fazla gelişmeyen bir tür. Bunun sebebi çok fazla kitap okurunun olmaması ve okunsa da “Mainstream” olarak tabir edilen ana akımların daha fazla tercih edilmesidir. Yeraltı edebiyatı dili zincirlerinden kurtarırken, dili, üslubu, ahlaki bir takım kaygıları olmadığı için muhafazakar yapıya ters düşmektedir. Bu sebeple pek fazla okura ulaşmaz.

Gelelim yeraltı edebiyatının altın çağı olarak gördüğüm 50’lere. Altın çağ diyorum, çünkü Beat Kuşağı bu yıllarda doğmuştur. Beat Kuşağı bir grup Amerikan yazar ve şairin bir araya gelmesinden oluşur. Temel felsefesini varoluşçuluktan alır, Dostoyevski, Nietzsche, Kafka, Heidegger, Sartre, Camus gibi isimler Beat kuşağının düşünsel alandaki fikirlerini ilk işleyenler olmuştur. Beat Kuşağı Amerikan burjuvazisini çok sert bir şekilde eleştirir ve konformist bir yaşantıya karşı çıkar. Onlar için anlam arayışı bu tarz zenginlikler ve rahattan çok daha önemlidir.

Klasik Edebiyat tat vermemeye başladıysa, sahte iyimserliklerden, yapış yapış romantizmden, Pollyanna’cılıktan sıkıldıysanız, bütün toplum değerlerini alaşağı etmek, özgürleşmek istiyorsanız, yeraltı edebiyatı tam size göre.

yeraltı edebiyatı üzerine edebiyat sanat

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.