Mustafa İnce

Düşünceler

Yaşam Ve Ölüm Üzerine

09 Eylül 2016 - 23:40

Mustafa İnce

1 dk.

Ölümü sık sık düşünürüm. Hayat sonlu ise yaşamanın bir anlamı var mı? Bence var. Bir çok insan yaşamayı bilmiyor, belkide ölüm korkuları bu yüzden. Geçmişin acı hatıraları çepeçevre sarıyor onları. Yaşadıkları kısacık güzel anları bile eski hatıraların gölgesiyle kaplanıyor. Kimileri de gelecekte yaşama meraklısı, sürekli plan yaparak hayatın güzelliğini kaçırıyorlar.

Oysa hayat yaşadığınız anlardan ibarettir. Bunu geçmişi ve geleceği önemsiz kıldığı için söylemiyorum, fakat andan zevk alamazsak, o anın hatırasıyla nasıl mutlu olabiliriz.

Ölüm olgusu hayatın değişmez bir gerçeği. Peki bu yaşamı değersiz kılar mı? Aksine hayattan zevk almaya, anlamlı yaşamaya teşvik eder insanı.

Yaşanan her şey, iyi veya kötü, insan için değerlidir. Hayat deneyimlerinden ders almamız gereken bir yoldur. Böylece her yaşantı ötekini gölgede bırakacak güzelliğe erişebilir.

Ölümden kaçamıyor isek ondan neden korkalım?

Büyük filozof Lukretius’un dediği gibi “Doğanlar hem yaşamayı hem de ölümü kabullenirler ve arkalarında çocuklar bırakırlar; böylece ölüm yeniden doğar.”

üzerine ölüm yaşam

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.