Mustafa İnce

Kitap

Günübirlik Hayatlar - Irvin D. Yalom

06 Eylül 2016 - 02:04

Mustafa İnce

3 dk.

“Hepimizinki günübirlik hayatlar; hatırlayanın, hatırlanandan farkı yok. Hepsi geçici. Hem anılar hem de onların nesnesi. Her şeyi unutmuş olacağın günler kapıda, her şeyin seni unutacağı günler yakın. Bil ki çok geçmeden hiç kimse ve hiçbir yerde olacaksın.”
Marcus Aurelius

Kitap Marcus Aurelius’un Kendime Düşünceler isimli kitabından bu alıntıyla başlıyor. Bu yüzden öncelikle bu kitaba ilham veren, büyük filozoftan biraz bahsetmek isterim.

Marcus Aurelius bir roma imparatorudur, aynı zamanda bir filozoftur. Ancak kendisi, bir imparator olmak yerine filozof olmak istemektedir. Kendime Düşünceler isimli eserini Yunanca olarak bir köleye yazdırmış, fakat bu eseri yaşadığı dönemde bastırmamış, hep saklı tutmuştur. Bu eseri saklı tutmasının sebebi ise, sürekli okuyup hayatını anlamlı yaşaması gerektiğini hatırlamasıymış.

“Eğer bir dış etken sizi üzerse, duyduğunuz acı o şeyin kendisinden değil, sizin ona verdiğiniz değerden geliyordur, onu da her an ortadan kaldırma gücünüz vardır.”
Gibi gerçekçi psikolojik analizlere de sahiptir.

Günübirlik Hayatlar kitabında, bu eserin etkilerini sık sık görmekteyiz fakat kitap sadece bunlardan oluşmuyor.

Irvın D. Yalom kitabı gerçek psikoterapi seansları üzerine yazmıştır. Ancak hasta gizlilik ilkesi nedeniyle ifşa edilmez, hikayeler tamamen gerçek, isimler uydurmadır.

Psikoterapiye değinmişken, Irvın Yalom’un yaklaşımından bahsetmezsek olmaz. İrvin Yalom “Varoluşçu Psikoterapi” ekolünden gelmektedir. Kısaca bahsetmek gerekirse Varoluşçu Terapi; ölüm, özgürlük, anlamsızlık, izolasyon gibi konuları ele alır.

Kurama göre biz her zaman ve nihayette yalnızız. Eğer bir insan ölümlü olduğunu, özgürlüğünü ve sorumluluğunu kabul ederse, o zaman izole olduğu gerçeğini de kavraması kaçınılmazdır.

İnsanlar yalnızlıkla çeşitli şekillerde baş etmeye çalışırlar, ama burada bir ikilem vardır. “Birisiyle tek bir varlık gibi birleşerek güvenliğini sağlamak için kendini zorlamak, kişinin kendi benliğine zarar vermesiyle sonuçlanır ancak insanlarla bağlantı kurmak üzere artık çabalamayı bırakmak da bir boşluğa yol açar”

Hayatın anlamı nedir? Bir çoğumuz bu soruyu kendimize yıllarca sorduk. Kimlerimiz bazı cevaplara ulaştı, bazılarımız ise arayışını hala devam ettiriyor.

Günübirlik Hayatlar; bizim gibi hayatın anlamını arayanların, ölümü düşünüp anı güzel kılmaya çalışanların, anlamsızlığın içinde ki anlamı bulmaya çalışanların kitabı.

Bu kitapta sanat, felsefe, psikoloji ve en çok da hayata dair bir çok şey bulacağınızdan eminim. Yazıyı kitabın içinden şu sözlerle noktalamak istiyorum.

“..ve anladım ki bir olmayı ne kadar istesek de aramızda her zaman bir mesafe kalıyor. Sonra senin kırmızı ve kahvenin tadı ile ilgili deneyiminin benim “kırmızı” ve “kahve” deneyimimle çok farklı olabileceğini ama bunu hiçbir zaman bilemeyeceğimizi düşündüm.”
Irvin D. Yalom - Günübirlik Hayatlar.

günübirlik hayatlar ırvin yalom