Muhammed Murat

Şiir Tarih

Yahya Kemal ile Celile Hanım Aşkına Dair

26 Mayıs 2017 - 23:34

Muhammed Murat

2 dk.

“Büyük Şair” olarak kabul edilen Yahya Kemal Beyatlı’nın, hayatındaki bilinmeyen noktalardan bir tanesidir Celile Hanım. Önemli bir ailenin kızı olmasının yanı sıra, ressam olması yönüyle de tanınan Celile Hanım, Nazım Hikmet’in annesi olarak da bilinmektedir. Ancak “Yahya Kemal’in sevdalısı” sıfatı pek dile gelmez. İlk görüşte âşık olması ve bunu içten içe büyütmesi, Celile Hanım’ı büyük yapan unsurlardandır. Bu aşkın doğuşu ile bitişi ise çok farklı noktalara sahiptir.

Fırtınalı aşkın sonu maalesef mutlu bitmez. Nazım Hikmet’in karşı olmasının dışında, Yahya Kemal’in tavrı da aşkın bu şekilde bitmesinde önemli rol oynar. Mina Urgan’ın, “Bir Dinozorun Anıları” adlı kitabında belirttiği kadarıyla Yahya Kemal, aşkın esiri olmaktan korkmuştur. Darülfünun’da Müderrislik görevinde bulunan Yahya Kemal’in, boşanmış bir kadınla evlenmeye sıcak bakmadığı da çeşitli anı kitaplarında belirtilir. Herkesin dilinde olan bir kadın ile evlenmek için fazla korkak olarak tanımlanan Yahya Kemal, şairliğinin aksine ahlaki anlayışında birçok eleştiriye de bu sebeple maruz kalmıştır. Yakın arkadaşı Yakup Kadri’nin anı kitabında bahsettiği olayda, Yahya Kemal’in durumdan memnun olmadığı da görülebilir.

Diğer cepheden baktığımızda ise “Celile Hanım, gayet fedakâr davranmıştır.” diyebiliriz. Aşkı için eşinden boşanmış bir kadının, uzun süre beklemesi de sadıklığı hakkında ipucu verir. Oğlu Nazım Hikmet’i dahi karşısına almaya hazır olan Celile Hanım, ne yazık ki korkak Yahya Kemal’den umduğunu bulamamıştır.

Âşıkların son görüşmesi ise Galata Köprüsü’nde olur. İlerlemiş yaşının getirdiği görme bozukluğuna sahip Celile Hanım, oğlu Nazım Hikmet için imza toplamaktadır. Açlık grevine başlayan Nazım Hikmet’e destek vermek isteyen insanlardan imza toplayan Celile Hanım’ı meydanda görür. Ancak Yahya Kemal, aşkının yanına yaklaşamaz. Uzun süre uzaktan izledikten sonra yanından geçerek kaybolur. Nazım Hikmet için destek vermekten korktuğu da bu olay sonrasında dile getirilmekle birlikte, aşkından kaçması da birçok cevabı içinde barındırır. Birçok kişi tarafından üstün bir şair olarak ifade edilen Yahya Kemal’in, aşkını ifadesi de oldukça farklıdır. “Celile Hanım ile birbirimizi çok sevdik; ama aynı vakitte olmadı.” diyen Yahya Kemal, mutlu olmadığı aşkı ile tarihe not düşer.

aşk şair nazım hikmet yahya kemal celile hanım yakup kadri galata mina urgan galata kulesi nazım hikmet ran yahya kemal beyatlı şairler

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.