Muhammed Murat

Tarih

Orhan Veli ile Sait Faik Eftalikus’un Kahvesi’nde

11 Aralık 2017 - 20:33

Muhammed Murat

2 dk.

“Baş Garipçi” olarak bilinen Orhan Veli Kanık ile öykücü Sait Faik Abasıyanık, iyi birer dost olmayı başarmış nadir edebiyatçılar arasında bulunmaktaydı. Çeşitleri eserlerden elde ettiğimiz bulgular ışığında söyleyebiliriz ki: Hem dünya görüşleri hem de sahip oldukları “boş vermişlik” duygusuydu belki de birbirlerini bağlayan yapı taşları. Ancak her ikisinin ortaya koyduğu eserlerin kalitesi de tartışılmazdı elbette. Çok zengin olmamakla birlikte sürdürdükleri hayat içinde, genellikle Eftalikus’un Kahvesi’nde geçerdi zamanları. Pek çalışmaya niyetleri olmadığı için bu kahvede buluşur, sohbet eder, hasret giderir veya birbirleriyle alay edecek kıvama gelirlerdi. “Nerede bu Eftalikus’un Kahvesi?” diye soracak olursanız “Taksim Meydanı’ndan İstiklal’e doğru giderken hemen köşede.” diye tarif edilebilir. Çok eski olmakla birlikte 20. yüzyılın vazgeçilmez mekânları arasındaydı bu yer. Bu arada Sait Faik Abasıyanık, birçok öyküsünü de bu mekânda kaleme aldı. Orhan Veli de durur mu hiç boş boş? Burada kaleme aldığı şiirlerinin sayısı fazladır tabii.

Orhan Veli ile Sait Faik, her gün birer Cumhuriyet Gazetesi alıp iç sayfalardaki bulmacaları çözmeye başlarlardı. Belli bir zaman sonra Orhan Veli’nin aklına bir şey düştü. Bulmacayı ilk bitiren kişinin rakı parasının ödenmesini teklif etti. Zekâsına güvendiğini her zaman belli eden Sait Faik, kabul etti bu iddiayı. Daha sonraki günlerde başladılar bulmaca yarışına. Orhan Veli, ilk iddiayı kazanmayı başardı. Çok kısa bir süre içinde bulmacayı bitirerek Sait Faik’in ısmarladığı rakıyı bir güzel indirdi midesine. Sonraki günlerde de kazanan değişmedi. Sait Faik, hiçbir zaman bulmaca iddiasını kazanamayacağını anlayınca elindeki kalemi sertçe masaya bırakarak “Orhan, nasıl hemen bitirebiliyorsun bu bulmacaları?” diye bir soru attı. Orhan Veli, alaycı bir gülüş kondurduğu suratıyla Sait Faik’e bakarak “Cumhuriyet Gazetesi’nin bulmacalarını ben hazırlıyorum.” diye cevapladı soruyu.

muhammed murat orhan veli bulmaca sait faik eftalikus kahvesi eftalikus cumhuriyet eftalikusun kahvesi orhan veli kanık sait faik abasıyanık istiklal taksim meydanı cumhuriyet gazetesi

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.