Muhammed Murat

Hikaye

Kardan Adam

09 Şubat 2018 - 21:04

Muhammed Murat

3 dk.

Üç gündür aralıksız yağan karla birlikte her yer temizlenmişti artık. İnsanoğlunun eseri zift yapılı yollar görünmez olduğu gibi, istenmeyen okulun tatil edilmesi de çocukların karı sevmesini sağlamıştı. Ağaçtan düşen yeşil yapraklarla beyazın uyumu ise görülmeye değer bir ortam yaratıyordu. Bir çocuk, bir genç kız ve bir ihtiyar, kar oynamak için hazırlandı. Sobalı evlerden dışarı çıkarak, bir nebze olsun mutlu olmanın en ucuz yoluydu kardan adam yapmak. Bir de tabii küçük çocuğun bitmeyen kar oynama isteği de etkili olmuştu bu eylemin gerçekleşmesinde. Hem ablası hem de dedesinin gözünde değerli olan çocuğun istekleriyle hazırlıklar yapıldı, kapılar açıldı. Siyah eldivenler, kırmızı atkılar ve çok kalın olmasa da yıllanmış montlarla dışarıya çıkıldı. Akşama kadar çok uzun süren uğraşlar sonucunda Japon gözlü, uzun burunlu ve siyah atkılı bir kardan adam çıktı ortaya. Küçük çocuğun çoraplarının ıslanması da en çok uğraşan kişiyi ortaya çıkarıyordu. Kolları kalın, ayakları biraz ince olsa da sonunda biten kardan adamla birlikte güzel fotoğraflar da çekildiler. Sonrasında bir çocuk, bir genç kız ve bir ihtiyar, eve girdiler.

Sokak lambasının bir anda yanmasıyla birlikte kardan adam irkildi. Gece boyu bu ışık yüzünden eriyebileceğini hissetti. Gözleriyle etrafa bakındı bir süre. Sonrasında yavaş adımlarla ilerlemeye başladı. Hiç kimsenin görmediği bir şekilde yavaş adımlarla ilerliyor, sonrasında bir müddet kardan adam olarak duruyordu. Bu şekilde, otobüslerin hızlı bir şekilde geçip gittiği caddeye kadar geldi. Ancak her adımda biraz daha eridiğini hissediyordu. Kapıları açık bir şekilde durakta yolcu bekleyen bir otobüsün içine atladı kardan adam. Şaşkın bakışlarla bakmayan insanların içinden geçerek devam etti yürümeye. Otobüsteki herkesin telefonuna gömülü olması da kardan adam için avantaj hâline gelmişti. Birkaç durak sonrasında açılan kapıdan inerek ilerlemeye başladı. Sağ kolunun giderek eridiğini fark etti. Sol kolu ile bacakları da hızlı bir şekilde eriyerek yok olacaktı. Yok olmaktan korkan kardan adam, çözümler düşünmeye başladı çocuk parkında bulunan bir bankta otururken. Sonrasında hızlı adımlarla yürüyerek alışveriş merkezine yöneldi.

Market içinde ilerleyen kardan adam, alışveriş çılgını insanların da dikkatini çekmiyordu. Sadece eşiyle birlikte alışverişe gelme gafletinde bulunan birkaç adamın şaşkın bakışları üzerindeydi. Sağ kolunun erimesi yetmezmiş gibi bir de sağ zeytini yerinden çıkıverdi market girişinde. Artık tek gözlü bir kardan adam olarak hayatta kalabilme savaşı veriyordu. Dergi alabilmek için sıra bekleyen genç adamların çaprazında iki küçük çocuk dikkatini çekti. Açtıkları buzdolabından iki dondurma alan çocukların üzerine doğru koşmaya başladı kardan adam. Bir an önce oraya girerek hayatta kalabileceğini düşündü. Ancak dondurucunun sürgülü kapağı kapanıyordu. Boyu yetişmeyen küçük çocuğun ellerinde hayat mücadelesi veren kardan adam, ilk ve son kez sıçrayarak daldı içeriye. Artık dondurucunun içinde olsa da kapıdan geçmeyen kolunu da bırakmıştı çocukların üstünde. Dehşete kapılan çocukların feryatlarını ise genç öykücülerden başka duyan olmadı. Eski dostlarıyla kalan kardan adam ise bir kez daha dalıyordu derin bir uykuya...

gece dergi çocuk kar otobüs muhammed murat telefon alışveriş kardan adam dondurma dondurma dolabı market

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.