Merve Metin

Deneme

En Özel Lacivert

20 Ağustos 2016 - 22:39

Merve Metin

2 dk.

Hatırımda bir ışık, aklımda bir yara… Geçmişle çok hemhal, bugüne uzak. Tanıdık bir burukluk yokluyor yüreğimi. Kimseye söylenmeyen onca acı, vay be. Kolay mı geçmişti onca zaman?

Siz hiç, bir insanı ayak seslerinden tanıdınız mı? Ben tanıdım. Öyle sevdim, öyle güzel sevdim ki sadece gözlerimle anlattım ona. Anlayamayacak kadar kör olamazdı aklımca. Kapkara günlere gebe olduğumu bilmeden koşturdum yollarında. Bir gün olsun dilimden düşmedi sevgiye dair bir cümle. Oysa bir benim dilimde değildi bu sevda.

Sahi, bu kadar zor muydu her zaman, zamansız sevmek? Hiç bilmedim. Karıştıkça acılara büyüdüm. Babamın masum küçük kızı olarak geldiğim bu şehir, beni içine aldıkça derinleştiriyor, yeni bir yaş ekliyordu her gün.
Zannettiğim bütün güzellikler, yalnız benim düşümde güzelmiş. Zor anladım, geç anladım ama anladım işte… İnsanoğlu bir tek ölümü anlayamamış. Geri her şeyin çözümü de çaresi de bulunmuş. Ölüm bile kalabalıklar dağıldığında anlaşılırmış ya hani. Hayat aslında bunu defalarca gösterirmiş. Anlayana…

Ömrümce unutamayacağım sayılı gözlerden biriydi onunki. Nerede görsem tanırdım o lacivertleri. Yüzü değişir, gülüşü, konuşması, tavrı değişir de, bakışı değişir mi hiç insanın? Değişmez. Bilirim. Yorulur, bazen anlamsızlaşır da yine de yitirmez eski benliğini.

Karşımdaydı yıllar sonra. En güzel lacivertleriyle baktı bir an. Başıyla selamladı. Elimde olmadan yüreğim burkuldu işte. Upuzun boyu, sarı saçları, beyaz teni, güzel elleri ve sıcacık gülüşü. En güzel sevdam, benim olamayan sevdam… Elimi uzatsam, sarılsam, haykıra haykıra ağlasam ya omzunda. Yarama basacağım her tuzun zerresine gözyaşlarımı katık etsem…

Kim geçmişine sahip çıkabilmiş ki, ben çıkayım. Geçti gitti işte. Bir zamanlar hayatımdan geçtiği gibi akıp gitti karşımdan. O eski acının tadını dilimde bıraktı, yüzümdeki buruk gülümsemenin farkında olmadığı gibi bunun da farkına varmadı.

Mırıldanmaya başlayan dudaklarımdan döküldü bir şarkı;

“Kimler geldi hayatımdan kimler geçti
Hiçbirisi hasretini gidermedi
En güzeli senin kadar sevilmedi
Kimler geldi kimler geçti.”

özel lacivert