Merve Besen

Deneme

Sıradaki Şarkı Senin

27 Ekim 2017 - 21:11

Merve Besen

2 dk.

Zihninden gelen seslere kulak verdi kadın bir süre. Camın kenarında öylece oturup sigarasından aldığı ilk nefesi ciğerlerine doldurdu. Kahvesinden ilk yudumu aldı ve şekeri azaltması gerektiğini geçirdi aklından. İkinci dumanı üflerken uzun zamandan beri adam akıllı kahvaltı yapmadığını fark etti ve bu sorunu, hayatındaki küçük sorunlar kategorisine ekledi. Dışarıya baktı tekrar, gün aydınlanmıştı ancak kadının içi, geceden kalma karanlıktı. Gündüzleri sevmezdi kadın, hava kararmaya başladığında yaşadığını hissederdi. Sandalyesinden kalktı, sonbaharın getirdiği ürpertiyi hissetmek için balkona çıktı. Dışarıyı izledi bir süre, yokuştan çıkan arabaları sayıyordu istemsiz. O ana, o yere ait değilmişlik hissi kapladı vücudunu.

Kendisiyle kaldığı zamanlar, bazı duygular onu fazlasıyla yıpratıyordu. Pişmanlık, öfke, nefret... Biten her aşktan geriye kalan, başa çıkılması sabır isteyen duygular. Ve kadın, sabrının tükendiğini hissediyordu. Rüzgâr, adeta onu onaylarcasına esmeye başladığında, kapıyı sıkıca kapatıp içeri girdi. Eskiden böyle üşüdükten sonra, sıcak yatağa girip yorganı üzerine çektiğinde gelen o küçük mutluluğun tadını hatırladı.

Düşüncelerinden biraz arınmak adına her sabah açtığı radyo kanalını açmak için hamle yaptı. Aklına küçükken ablalarıyla oynadığı “Sıradaki şarkı sana!” oyunu geldi. Bu sefer yalnızdı, seçeneği yoktu, sıradaki şarkı onaydı.

“Uzun zamandır hasret kaldım yüzüne,
Muhtacım, inan senin bir tek sözüne.
Yalvarsam, ağlasam, kapansam dizine;
Döner miyiz, yine eski günlere?”

Şarkıdaki çaresizliği, terk edilmişliği hissetmeye çalıştı. Bunlar tanıdık hislerdi. “Hayır, hayır!” diye kafasını iki yana salladı. O, ilişkisinde ikinci kadın ağırlamıştı. Yine de çoğu zaman kızdığı yalnızca kendisiydi. Bu, onun savaşıydı. Bir gün bu savaştan galip geleceğini en iyi bilen oydu...

düşünce şarkı çaresizlik kadın savaş merve besen