Mehmet Barış

Düşünceler

Başka Hayatların Figüranı

16 Ekim 2016 - 22:45

Mehmet Barış

2 dk.

Hep etrafımızda döndüğünü varsaydığımız dünyanın, an gelip de soyutlandığı anlar vardır bazen… Hissettiğimiz benliğin ikinci plana kaydığı, kendi evrenimizde hareket eden veya duran veya fotosentez yapan veya çürüyen milyonlarca ikonun zihnimizden uçup gittiği, tüm varlık ve farkındalıklarımızdan sıyrılıp, kuş uçuşu bir mesafeden hayatımıza baktığımız o anlar; başka hayatların figüranıymışçasına hissederiz.

Mesela bazen boş bir bankta oturmuş, kimi hayatı sorgular ve kimi de karanlığı irdelerken, yandaki banka oturan bir çift sevgili için; o banktaki evsiz bir serseriyi oynamak veya yanınızdaki banka oturan o erkeğin kadını üzerindeki koruyucu psikolojisini hatırlatacak, tedirgin edici bir objeye dönüşmek, aşk filmlerinin unutulan bir figüranı olmak değil de nedir ki?..

Bazen bir otobüs veya bir metro durağında beklerken, eve gidecek benliğimizden sıyrıldığımız o bunaltıcı anlarda, gelecek olan o vasıtanın boş kalan bir koltuğunu dolduracak bir et parçasına dönüşecek olmamız mesela; oturacak koltuk arayan bir diğer yolcunun veya o vasıtanın şoförünün hayatındaki hangi figüranı oynamaktır acaba?..

Kusursuz bir simülasyonun minik bir itemi olan o hayatlarımız, diğer tüm itemler için sadece basit bir figürandan ibaret. Ve kendisini dünyalara sığdıramayan bizler ki; bu basitliği göremeyecek kadar aşağıdan bakıyoruz, yanı başımızda cereyan eden tüm olaylara.

Yaşadığımız o bütün bir hayat boyunca, tek var olma sebebimizin, acıkmış bir sokak kedisine uzattığımız veya uzatacağımız bir parça ıslatılmış ekmeği vermek olduğunu kabul ettiğimiz o an; dünya çok daha güzel bir yer olacaktır…

Peki ya başrol olmaktan başka bir şeyi gururuna yediremeyen bizler için; kendini ‘İyi’ diye addedecek bir başka hayatın, kendisine veya çevresine iyi olduğunu kanıtlayabilmesi için gereken ‘Kötü’ olmak, o hayatların hangi figüranını oynamaktır acaba?... İşte bu soruya doğru cevabı ve hareketi sergileyeceğimiz o an da; ruhumuz çok daha huzurlu bir yer olacaktır…

başka hayatların figüranı figüran

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.