Kürşat İsmayil

Öykü

Elveda

11 Aralık 2017 - 21:02

Kürşat İsmayil

2 dk.

Hoş bir pazar gününde, alelade bir şarapçıda, hoş bir gün geçirmeme yardımcı olacak bir şarap ararken göz göze geliyoruz seninle. Mavi gözlerin, hâlâ gökyüzü kadar sonsuz ve derin; saçını bir omzundan alıp diğerine atıyorsun. İpeksi, uzun saçların… Konuş diyor kalbim, bilirsin. Benimki de her kalp gibi aptal biraz. Bense beynimi dinliyorum. Tecrübesizim; zaten tecrübe dediğin olgu da bu acı tesadüfün bir eseridir. Kalbin, beyninden koptuğunda artık sen de tecrübelisindir.

Yaklaşamıyorum sana. Ayaklarım gelir de aslında, ben zorluyorum. Zorlamasam da ne olacağı belli değil mi? Yeterince paramparça olan kalbimi çiğnemene izin vereceğimi zannetmiyorum. Yanaştığımda sana yanıyorum, paramparça oluyorum. Uzaklaştıkça senden üşüyorum, içimde bir ürperti oluyor. O zaman en iyisi tam ortada buluşsun kalplerimiz. Hareket etmeden birbirimizin gözlerine bakalım. Gözlerimiz karar versin ne yapacağımıza. Susalım öylece… Bu mekân kapanana kadar duralım. Son kez bakayım istediğim kadar. Gözlerin gözlerimden koptuğu zaman, bitkisel hayatıma geri döneceğim, söz veriyorum sana. İstediğin acıyı bana çektirebileceksin. Sadece birkaç dakika ver bana. Bu süslü intihardan önce yapmak istediğimi doyuncaya kadar yapabileyim.

Bocalamıyorum… Yanlış anlama, o kadar uzun bir süre geçti ki… Eskiden de böyle olduğumu hatırlıyorum. Belki de yanlıştır. Belli ki yanlış ama saklıyor işte insan kendinden çoğu şeyi. Nasıl seni deliler gibi sevdiğimi hâlâ saklıyorsam aynı öyle bir gizleme… Yanıma yaklaşan bir çalışanın sesiyle irkiliyorum. “Yardımcı olmamı ister misiniz?” diyor, kısık bir sesle. İçimden “Hadi oradan, bana Tanrı bile yardım edemedi, senin planın nedir?” diyorum. Hâlâ aynı kafadayım. İnan bir dirhem bile değişim olmadı. Hâlâ bana zarar verenlere fütursuzca bağlanacak kadar safım. Hâlâ olmayacak hayallerin peşinden koşuyorum. Ama seni sevmek, her şeye değer. Uğruna yakılan sigaralar, şerefli bir şekilde izmarite dönüştüler. Uğruna içilen şaraplar da doğru temennilerin şerefine kalktı kadeh şeklinde. Şimdi gidiyorsun… Hem de beni görmeden. Ya da görmek istemeden. Şimdilik elveda yaban çiçeğim. Artık korkulu rüyalarımı bir melek edasıyla süsleyebilirsin…

ayrılık fikir öykü kitap deneme izmarit ilişkiler acıtır şarap kürşat ismayil mavi gözler pazar sabahı yardımcı olmak