İlker Eroğlu

Deneme

Yolculuk: Dışarıdan İçeriye

14 Ağustos 2017 - 23:43

İlker Eroğlu

2 dk.

İnsanın hayattan beklentisi, çoğu zaman hayatın kendisinden daha büyüktür.

Bunu böylece söyleyince çok da bir şey ifade etmeyebilir ama bir bilinç akışı, durumu oldukça etkili bir biçimde özetleyecektir.

Demek istediğim: Zayıf bir an geçişi gibi kararsız tüm çizgiler ve karmaşık bir sarmaşık gibi etrafımızı çevreleyen ulaşılmaz hayaller.

Oysa an, yani gözlerimizin değdiği şu son har“f.” Bu kadarı işte hayat. Sadece bu kadarı. Altı üstü bu, ibaret olduğu…

Yaşandı ve bitti her an.

Siz, artık biraz önceki siz değilsiniz. Dünya da biraz önceki dünya değil. Az önce birileri doğdu, birileri öldü, birileri acı çekti, birileri delice sevindi, birileri bir umuda tutundu, birilerinin umudu boşa çıktı, birileri yardım istedi, birileri kendisine yardım edilmesi için dua etti, birileri dua etmekten vazgeçti…

Her şey az önce değişti ve birazdan tekrar değişecek.

Bu sürekli değişim içinde, hayatı tutmaya çalışırsanız geride kalırsınız. Kendinizi akışına bırakırsanız sürüklenip gidersiniz.

Kendinize dönmelisiniz çünkü dünya da hayat da sizsiniz ve siz; şimdi varsınız, birazdan belki olmayacaksınız.

Size, “Sevdiklerinizi arayın, onları ne kadar sevdiğinizi söyleyin; belki de onları geçen görüşünüz, son görüşünüzdü.” falan demeyeceğim. Bunlar gerçek değil çünkü… Onları aradığınızda telefonu açıyorlarsa ya da onları ne kadar sevdiğinizi duyuyorlarsa bu olağanüstü bir an değil. Sıradan geçip giden anlardan bir diğeri. Sıradanlığı sonlandıran, telefonların cevapsız kalması; muhatabın, artık sizi duyamayacak olması.

Bu yüzden kimseyi aramanıza falan gerek yok ya da sevdiğinizi söylemenize…

Bunu isteseniz de gerçekten yapamazsınız.

İçinize dönün.

Gerçek hayat ve sonsuz an, içinizde sizi bekliyor.

Upuzun bir yol var içinize doğru; o yolu yürümekten korkmayın, çekinmeyin.

O yolu yürürken muhteşem manzaralarla karşılaşacaksınız çünkü çirkin olan ne varsa dışınızda, güzel olan ne varsa içinizde birikti.

İçinizde ne kadar derinlere inerseniz dışınızda o kadar güzel görüneceksiniz ve dışınızda ne kadar güzel görünürseniz içinize o kadar çok ışık sızacak.

Siz, aydınlanmış o yolda attığınız her adımda, dışınızdaki o karanlıktan da bir o kadar uzaklaşmış olacaksınız.

ölüm hayatın anlamı öz ilker eroğlu içsel yolculuk ölümü içselleştirmek kendine yolculuk içe bakış öze dönüş kendine dönüş

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.