Hilal Okur

Hikaye

Hazal - Bölüm 13

11 Haziran 2017 - 21:42

Hilal Okur

2 dk.

Hazal, iki hafta boyunca kimseyle konuşmadı. Bir kişi dahi hâlini soracak olsa, bu adli vakayı ağzından kaçırmaktan korkuyordu ve bu yüzden, odasına kapandı; yemeden içmeden kesildi ve üç kilo verdi. On metrekarelik küçük odasına artık ruhu sığamaz oldu.

Odayı havalandırmak istedi. Pencereyi umutsuzca açtığında, dışarı bakmaya bir anlık cesaret etti. Kendi kendine mutsuz olduğu günler için sakladığı bir soruyu sordu: “Bulutlar hangi renktir, Hazal?”

“Mavi!” diye yanıtladı genç kız. Sonra devam etti, “Hayır, bulutlar beyaz renklidir. Ve yine senin beklemediğin bir anda soracağım; doğru yanıtlamalısın güzel kız...”

Hazal, iç sesiyle hep böyle sevgi dolu konuşurdu. Sonra buluta yöneldi:

“Ah! Aklım kaç karış havada! Bulutlar mavi olur mu hiç? Beni affet Bulut, kötü günlerimdeyim. Benim üzerime beyaz örtünü ört ve ben, büyük bir huzurla uyuyayım. Ben çok üzgünüm; görüyor musun? Ben gerçekten üzgünüm, Bulut. Sen, hiç bu kadar yoğun sise sahip olmuş muydun? Belki de bir şimşek çakmalı ve ben kendime gelmeliyim. Tüm şehir ne olduğuna şaşırmalı! Daha sonra ağlayalım, yağsın yağmur... Sonrasında gökkuşağını bekleyeceğim... O gelecek ve ben büyüleneceğim! Tekrar sevgiye inanacağım ve ona gülümseyeceğim.”

Hazal, bulutun hafifçe etrafına değerek kayıp gitmesini izledi; ağır yüklerinden yorulmuş çehresini, gülmek için zorladı. Sonra şöyle dedi:

“Önce kitaplığımızı açıyoruz; Stefan Zweig’ın Karmaşık Duygular kitabından genç kız Erica ile sohbet ediyoruz. Yazar, ne der bu kız için kitabında? ‘Kız, bir erkeğe kendini vermişti ve onun tarafından terk edildiğinde öfkeyle ve intikam isteğiyle bir başkasına, sonra bir başkasına daha gitmişti, artık nedenini kendi de bilmez olmuştu.’ Sonra Oscar Wilde’ın Tüm Öyküler kitabını elimize alıyoruz. Sayfalarını karıştırdığımızda, çiçekler ve kuşlar güzelliğini bize hatırlatıyor. İnanmalısın onlara!”

Hazal, eline bu iki kitabı alıp altını çizdiği satırlara göz gezdirdi. Ruhundaki yalnızlığının, sevgiyle okşandığını hissetti. Hayattan ne istediğini kendine sordu, “Sağlıkçı olmak istiyordun, hani?”

“Evet! Hazal’ın hayalleri vardı! İyilik meleği olacaktı. İşte bunlar için uğraşmalı...” diye yanıtladı.

devamlı hikaye platonik aşk hilal okur