Hanım Zeliha Göksu

Deneme

Sevmek Lazım

28 Temmuz 2017 - 22:14

Hanım Zeliha Göksu

2 dk.

Ah, Oğuz Atay! Ah… Neden insanlar senin gibi derin düşünceli değil? Ölmek zorunda mıydın? Bu kaldırımları Oğuz Atay’sız bırakmak zorunda mıydın? Öldüğün için suçlusun!

Âşık olmayı, planlı bir sevme eylemi sanıyorlar. Yaşları gelince hemen sevebileceklerini, gençken sevmenin boş olduğunu söylüyorlar. Bir şey söyle onlara Oğuz Atay, mesela şiir oku onlara: Cemal Süreya, Turgut Uyar, Özdemir Asaf, Ahmed Arif, Ümit Yaşar Oğuzcan… Bu büyük abileri bilmiyorlar onlar; ondan böyle aşksız ve sevgisiz kalmış kalpleri, “Aşk-meşk boş iş!” diye bağırıyorlar. Hayatında en az bir kere olsun aşka düşmeli insan; bu balçık, tüm vücuduna sıvansa bile çıkmamalı. Çünkü Dostoyevski’nin de söylediği gibi: “İnsan, en çok severken insandır; en çok vicdanlıyken kendisidir.”

Hata yapmaktan, pişman olmaktan korkuyorlar. Ya gün gelince, pişman olmaktan korktukları şeyi yapmadıkları için pişman olurlarsa? Hata yapmayan insan, öğrenmemiş insandır. Bu hayatta annemiz babamız her zaman yanımızda olmuyor maalesef… Kendi ayaklarımızın üzerinde duracaksak korkusuzca sevmeyi ve kendi hatalarımızdan ders almayı bilmeliyiz.

“Sakınan göze çöp batar.” diye bir tabir vardır. Günümüzün olaylarına bakarak değerlendirecek olursak doğru bir tabir olduğu sonucuna ulaşırız. Neden korkarız ki sevmekten? Neden ondan uzak durmaya çalışırız? Evet, bazı zamanlar gelir, kendimizi bile sevemez hâle geliriz, aynaya yansıyan suratımıza tükürmek isteriz. Sevmenin ve bağlanmanın, insanı mahvettiğini düşünürüz. Belki de korktuğumuz için geliyordur tüm bunlar başımıza... Her daim içimizde bir mahvolma korkusu bulunmaz mı zaten? Düşünün, şu hayatta hiçbir şeyi sevmeden yaşamaya çalıştığınızı düşünün. Kitapları, çiçekleri, güneşi, gökyüzünü, denizi sevmediğinizi düşünün... Sevmek eylemi insanı ehlileştirir. Bu yüzden sevmenin de âşık olmanın da yaşı yoktur. Hatta çocukken yaşanılan aşklar, daha masum ve içten olduğu için diğer aşklara kıyasla daha güzeldir.

Velhasılıkelam, doludizgin sevmek lazım...

aşk sevmek cemal süreya ümit yaşar oğuzcan aşık olmak oğuz atay özdemir asaf turgut uyar ahmed arif çocukluk aşkı