Furkan Güleç

Bilim

Reenkarnasyon Üzerine Bilimsel Araştırmalar

19 Mart 2017 - 02:17

Furkan Güleç

3 dk.

Ruh göçü de denebilecek olan “Reenkarnasyon” terimi; temelde bir canlının ruhunun sürekli olarak ölen bedeninden farklı bedenlere geçmesidir. Günümüzde bu inanış içerisinde olan 1 milyarı aşkın insan bulunmaktadır. Bu insanların çoğu Hindular olmak üzere; azınlık olarak Jainistler, Vikanlar, Kaodaistler, Ekistler, deneysel Spiritüalistlerdir. Ayrıca Dürzîlik ve Nusayrîlik gibi Orta Doğu’da bulunan inanışlarda da reenkarnasyon yer alır.

Reenkarnasyonun bilimsel tarafına baktığımızda ise bu araştırmaları başlatan fitili Thomas Huxley yakmıştır. Huxley’e göre reenkarnasyon makuldür ve bu düşüncelerini kitaplarına da taşımıştır. Ancak bu araştırmaları ilerletecek asıl önemli kişi ise Ian Stevenson’dır. Profesör Stevenson 40 yılını belki de bir hayale harcamış olsa da elinde kimine göre sağlam kanıtları, kimine göre ise sadece birkaç tane tarafsız olmayan araştırması vardı.

Stevenson deneylerini çoğunlukla geçmiş yaşamlarını hatırlıyor gibi gözüken çocuklarla yapmıştır. Aslen psikiyatr olması da bu araştırmanın ilerlemesinde etkin faktörlerden biridir. İncelediği vakaların sayısı ise 21. yüzyıla geldiğimizde iki bini aşmıştır.

Stevenson yaptığı deneyde her vakada anlatılanları belgeledi ve bu belgeleri belli kriterlere göre metotlu olarak ayırdı. Uyguladığı bu yöntemle çocukların anlattıkları ile ölen kişilere ait olguların paralellik gösterdiğini doğruladı. Ölen kişinin ölümüne veya yaralanmasına yol açan şeyin çocuklarda doğum kusuru veya doğum lekesi olarak ortaya çıktığını da otopsi fotoğrafları ile doğruladı. Araştırmanın sağlığı açısından da çocukların geçmiş yaşamlarıyla ilgili iddialarının da izini sürdü ve bu iddiaların da gerçek olduğunu kanıtladı.

Diğer bir yandan incelemelerin reenkarnasyona inanılan ülkelerde yapılması araştırma hakkında şüphe uyandırdı. Bunun üzerine Stevenson Batı ülkeleri ağırlıklı olmak üzere reenkarnasyona inanılmayan birtakım ülkelerde de araştırma yapma işine koyuldu.

En çok bilinen vakalarından biri Beyrutlu bir çocuktur. Çocuğun anlattığına göre 25 yaşındayken plaj yolu üzerinde aşırı hız yapan bir araç sürücüsü tarafından öldürülmüştür. Ayrıca sürücünün adını, kazanın tam yerini ve ölmeden önceki ailesinin çeşitli fertlerinin isimlerini vermiştir. Başvurulan tanıklıklar sonrası anlattıkları doğrulanmıştır. Vakanın ailesinin ise söz konusu ölen kişi veya onun ailesi ile görünür hiçbir bağlantısı bulunamamıştır.

Yapılan bu bütün deneyler her zaman için bilim çevreleri tarafından kuşkuyla karşılanmış olsa da bir hayli mümkün olabileceğine inanan bilim insanları da mevcuttur.

Bu araştırmaların belli başlı bazı özellikleri ise şöyledir:
• Vakaların ve bu vakalardan ulaşılan bilgilerin çok olması ve bunların azımsanamayacak derecede doğru çıkması.
• Araştırmaların üniversitelerde sürdürülmüş olması.
• Yapılan bu tüm araştırmaların uzman dergilerde tartışmalar oluşturması.
• 4 farklı üniversite tarafından tekrarlanan araştırmaların benzer sonuçlara ulaşması.
• Araştırmaların dinlerden ve inanışlardan bağımsız olarak gerçekleştirilmesi.
• Maddi çıkar gözetilmemesi.
• Araştırmanın titizliliğinin araştırmayı eleştirenler tarafından da kabul edilmesi. (Yapılan tartışmalar verilerin nasıl yorumlandığı üzerinedir.)

Şunu belirtmek gerekir ki bu araştırmalar en azından şu an için yüzde yüz gerçeği yansıtmaz. Çünkü henüz bu alanda edinilen deneyimler çok azdır. Dolayısıyla en sağlıklı bilgiyi bizlere yine, hep olduğu gibi zaman verecektir.

ruh üzerine reenkarnasyon bilimsel araştırmalar ruh göçü thomas huxley ıan stevenson hinduizm

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.