Furkan Güleç

Bilim Teknoloji

Nanoteknoloji

08 Mart 2017 - 00:05

Furkan Güleç

2 dk.

“Nano” bir ölçü birimi olarak, metrenin milyarda birine denk gelmektedir. Bu terim yakın zamana kadar hayallerimizin bile ötesindeydi. Nanoteknolojinin geçmişi henüz sadece 1980’li yıllara; belki de birkaç sene daha öncesine kadar dayanabilmektedir. Çok yeni olmasına rağmen, günlük yaşantımızda şimdiden yeni çağlar açmaya başlamış olan bu teknoloji; ileriki zamanlarda görebileceğiniz her türlü şeyin içinde bir miktar olacaktır. Ancak günümüzden örnek vermek gerekirse; giyim ve boya sektörünün vazgeçilmezi olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Örneğin; giyim sektöründe “leke tutmayan” ibaresi yerleşmeye başladı. Bu “leke tutmama” özelliği kıyafetin yüzeyindeki Nano büyüklükteki tepecikler sayesinde sağlanıyor. Bu Nano büyüklükteki tepecikler ise daha önce de üzerinde durduğum Biyomimetik ile yakından alâkalıdır. Bu özellik lotus çiçeğinden kopyalanmıştır.

Lotus çiçeği dediğimiz bitki türü yağmur ormanlarında bulunur ve yaprağında bulunan Nano büyüklükteki sivrilikler sayesinde suyu yüzeyinde tutmadan akıtır.

Leke tutmama konusuna geri dönecek olursak, aynı prensip ile kıyafetler de lekeleri yüzeylerinde tutmaz. Keza boyalar için de aynı şey geçerlidir. Bu teknoloji sayesinde yüzeylerin temizliği kolaylaşmış ve ömrü uzamıştır. Sonuç olarak temizliğe ayrılan zaman geri kazanılmış ve dış etkilerin maddelerin ömrünü kısaltmasının da önüne geçilmiştir.

Ayrıca bu teknolojinin bir diğer önemli özelliği ise antibakteriyel olmasıdır. Antibakteriyel özellik en çok alerjik bir cilde sahip olan insanların yararına olacaktır.

Görüldüğü üzere kimyasal temizlik malzemelerinin de kullanımını önemli ölçüde azaltacak olan bu buluş, beraberinde daha uzun ömürlü ve sağlam ürünleri hayatımıza sokacak.

Ama maalesef çok büyük eksi yönleri de mevcut. Nanofiber’ler çoktan hayatımıza girmiştir. Gerek uçakların kanadı, gerek tenis raketi olsun, çok geniş kullanım yelpazesine sahiptirler. Ancak uçuşan Nano parçacıkları içe çekmenin de Fibröz vb. gibi çok tehlikeli akciğer hastalıklarına yol açtığı da kanıtlanmış bir gerçektir.

Fareler üzerinde yapılan deneylerde; farelerin kanser, kalp rahatsızlıkları ve yaşlanmaya sebep olan kromozom ve DNA değişikliklerine maruz kaldıkları görülmüş. Bu yüzdendir ki bu teknolojiye mesafeli davranmakta fayda var. Şüphesiz olan ise geliştirildiğinde insanoğluna çok büyük faydası dokunacağıdır.

teknoloji nanoteknoloji nano nanofiber lotus

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.