Fatma Hilal Kantarcıgil

Deneme

Kukla Kadın ve Vefasız Hayalbazlar

22 Haziran 2018 - 23:46

Fatma Hilal Kantarcıgil

2 dk.

Makyajını silmeden yatan kadınlar anılarını da kolay silip atamayan kadınlardır. Tenlerinden zerre zerre geçen her bir dokunuşu, kokuyu ve anıyı yok etmeyi sadakatsizlik sayarlar.

Makyajını silmeyi unutarak uyuyan kadınların ise genelde ıslaktır yastıkları. Akan rimel ve ruj izleri, yastığın üzerine usta bir ressamın dokunuşları kadar profesyonel fakat gerçek hayatın çıplak yüzü kadar sert darbeler bırakır.

Gönül yorgunluğu, travmatik olaylar, güçlü kaplan pozlarının arkasındaki yavru kedi ağlatır kadını. Tüm gardlarını düşürdüğü yatağı anlar bir tek onu. Olanca ağırlığına veryansınlar eder. İsyanlara şahlanır küskün ruhu. Sanki üzerinde tonlarca yükle yaşamaya alışmalı imiş gibi sessiz, isyankar bir tondan hep içine doğru bağırır.

Zarafetinden ödün vermemek için mi bu güç savaşın? Yoksa transparan zayıflıklarından vurulmaktan mı korkuyorsun kadın? Seni kendi iç sesinden daha çok kim üzebilir ki? Peki ya kırık, yamalı seçimlerin? Onların gölgesi değil mi her ayağa kalkmak istediğinde çirkin elleriyle paçalarına yapışan?

Arınmak için kaç kutsal sunağa peşkeş çektin kansız düşlerini? Çeliştiğin yetmedi mi kendinle ve en derinindeki seninle?

Kendinle yüzleşmeye cesaret ettiğin nadir gecelerde hep erkenden uyudun. Aynalara makyajsız iken çevirdin başını. Türlü türlü maskelerini ışıklar kapandıktan sonra koydun baş ucuna. Birikmiş yağmur suyuna yansıyınca gölgen; çevirdin başını bulutlara.

Yangın hasretlerin ortasında kaçamadın bir tek kendinden. Yandı kül oldu masalların ve maskelerin. Masallara olan inancını yitirdiğin o kara gecelerin ardından başladı zaten tüm bu arsız masumiyet kirliliğin. Berraklığını içti kara kalpli insanlar. Sen de bıraktın tüm iplerini vefa yoksunu hayalbazların ellerine.

Hayat, meğerse koca bir sahte sahneymiş kukla kadın. Yastığın her gün doğumunda görevini aksatmayan güneşçe kurutulacak zaten. Şimdi kalk maskeni tak ve oyna!

yağmur deneme hayal hüzün kukla kadın bulut oyun melankoli gölge hayalbaz yastık fatma hilal kantarcıgil sahne makyaj vefa