Esra Fakibaba

Sinema

Bir Bebekten Katil Yaratan Karanlık: Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm

15 Eylül 2016 - 22:38

Esra Fakibaba

5 dk.

Fotoğraf-0855

Emrah Serbes, 2 tane Türk polisiye romanı yazmıştır; Behzat Ç. Her Temas İz Bırakır ve Behzat Ç. Son Hafriyat. Kitabı, filmi, karakterleri ayrı ayrı değerlendirmeye çalışacağım gördüğüm kadarıyla.

Kitap, Hrant Dink’in eşi Rafel Dink’in 23 Ocak 2007, Hrant Dink’e Veda Konuşması’ndan bir cümleyle başlıyor “Bir bebekten bir katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılamaz kardeşlerim.” Bugün 15 Eylül,unutmadan Hrant Dink’in doğum gününü de kutlamış olayım bu vesile ile buradan. Aslında bu cümle kitabın ve filmin sadece en özetleyici cümlesi olarak değil yazar Emrah Serbes’in de niye bu konuyu dert edindiğinin en ete, kemiğe bürünmüş halidir demek yanlış olmaz. Bir bebekten katil yaratan karanlıklarımızı sorgulamadıkça aynı çemberin içinde dönüp duracağız.

1

Behzat Ç. Seni  Kalbime Gömdüm, Behzat Ç. Son Hafriyat kitabından sinemaya uyarlanmıştır. 28 Ekim 2011’de vizyona girmiştir. Behzat Ç. dizisinin son bölümleri ile aynı zamanda çekilen film, dizideki oyuncuların yanı sıra kitapta bulunan karakterlere oyuncuların can vermesiyle filmde bizleri heyecanlandırmıştır. Dokunaklı, doğallığı ile güldüren, düşündüren, üstüne birçok şey eklenip söylenebilecek bir film. En çok yaşanılan şey ise devletin bireye ve topluma bakış açısının sorgulanması.

Ankara’da bir zamanlar polislik yapmış polislerin, yakınlarına işlenen seri cinayetler ve cesetlerin çeşitli parklara gömülmesi sonucu Behzat Ç. ve ekibi görevlendirilir. Behzat Ç. emekli polislerin sicillerinin silindiği öğrenir. Dizide de sürekli karşılaştığı durum olan, hem seri katili bulmak hem de üstleriyle mücadele etmek zorunda kalmıştır.

MV5BNGZhM2NjZmYtNTUwMS00YjcyLTg4YjUtYjAxOGIzODU1MGIzXkEyXkFqcGdeQXVyNDg4MjkzNDk@._V1_

Sadece kafası bu cinayetlerle dolu olmayan Behzat Ç. Yaptığı yanlışlar yüzünden Berna adlı kızını kaybetmiş ve Berna’nın da yokluğuyla boğuşmaktadır. Filmin adı buradan gelmektedir; Behzat Ç. Son Hafriyat değil de Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm olmasının sebebi Behzat Ç.’ nin kızı Berna’yı kalbine gömmesi ve artık orada taşıması.

2

Karakterlerden biraz bahsedecek olursam:

Behzat Ç. (Erdal Beşikçioğlu) 1985 yılında Polis Akademisi’nden mezun olmuş, cinayet bürosunda görev yapmakta olan bir polistir. Hizmet verdiği süre içerisinde almış olduğu cezalar nedeniyle hep baş komiser olarak kalmış, belgesel izleyen, paket taşıyacak kadar değil ama arada Samsun 216 sigarası içen, bir adamdır. Behzat Ç.’yi canlandıran Erdal Beşikçioğlu’na göre “Hayatı boyunca doğruları başkaları tarafından yanlış olarak algılanan bir karakter”. Erdal Beşikçioğlu, kitabın yazarı Emrah Serbes’in bile böyle bir cümle söylemezdi diyor hafifçe gülümseyen bir röportajında. (Bence karakteri kendince böyle tanımlaması ve cümlesi, karakterini ne kadar iyi tanıdığının en belirgin ifadesi)

“Yaptığı yanlışlar yüzünden kızı Berna’yı kaybetmiş, hiçbir kadında aradığını bulamamış, oradan oraya savrulan bir karakter” diyerek tamamlıyor cümlesini Erdal Beşikçioğlu.

Harun(Fatih Artman), Harun’u canlandıran Fatih Artman’a göre “Behzat Ç’nin sağ kolu diyebileceğimiz kadar yakın, kalbindeki neyse onu hiç düşünmeden söyleyen bu yüzden çok pot kıran, yemek yemeyi çok seven, sinirli aynı zamanda sevimliliği olan korkutucu ama tatlı polis.”

Hayalet(İnanç Konukçu), Ankara’da tanımadığı kimse olmayan, kitaba göre “Hayalet, yüz derisi kemiklerine yapışmış, gözleri içe çökük, bembeyaz ve incecik bir adamdı. Üstünde yazlık bir ceket, ceketin içinde yüz yıldır giydiği küf yeşili, kısa kollu gömleği vardı” denilerek tarif edilen karakter.

Akbaba(Berkan Şal), sessiz, sakin, cesetten iyi anlayan, hayatında cinayet büro dışında kimsesi olmayan, “Cinayet ben oldum” diyecek kadar cinayeti benimseyen bir karakter.

Savcı Esra(Canan Ergüder), kitapta olmayan bir karakter diziye eklenmiş ve dolayısıyla filmde de bulunan bir karakter. Olaylara koşuşturan, arızalı bir ilişkisi olan bir kadın savcı Esra, canlandıran Canan Ergüder’e röportajda kitabı çok sevdiğini fakat filmin baba kız hikâyesi olduğunu söylüyor.

Red Kit (Tardu Flordun), 30 yaşına basması ile birlikte büyük arayışına son verip meşhur bir terapistin terapilerine giden, çocukken gözlerinin önünde ailesi ölen ve intikam duygusu ile yetimhanede Pembo ve Gorbaçov Hasan ile büyümüş bir karakterdir. Artık geçmişin intikamını alma sırası kendisindedir.

Diğer karakterler,

Eda(Seda Bakan)

Songül (Cansu Dere)

Cevdet(Berke Üzrek)

Selim(Hakan Hatipoğlu)

Şevket Abi(Behzat Ç’nin abisi Ege Aydan)

Berna( Behzat Ç’nin kızı Hazal Kaya)

Ahmet Kolsuz/K.A.S.S. (Kendini Ahmet Sanan Süleyman) (Hakan Boyav)

Pembo(Rıza Kocaoğlu)

Gorbaçov Hasan( Tolga Tekin)

Tübitak Bilim İnsanı (Ayda Aksel)

Mezarcı Satılmış( Nihat İleri)

Ali İpin

Engin Yüksel

Zühtü Erkan

Nuri Gökaşan

Emniyet Müdürü (Serhat Nalbantoğlu)

Songül’ün Abisi (İlhan Kantarcı)

Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm, Fatih Artman’ın (Harun), İnanç Konukçu’nun (Hayalet) ve Berkan Şal’ın (Akbaba) ilk film deneyimi.  Film dolayısıyla Erdal Beşikçioğlu, 48. Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü almış. Filmin müziklerini Pilli Bebek grubunun solisti Cem Kısmet yapmış.

Fragmanı :

Kitaptan cümlelerle bitirmek istiyorum yazımı.

“Kış günü terk edilmiş bir lunapark. Üst üste yığılmış çarpışan arabalar, pas tutmuş gondol, kollarını açmış balerina, anlamsız bir dönmedolap. Behzat Ç. gözünü lunaparkın kasvetinden ayırıp da bir türlü elindeki kimliğe yoğunlaşamıyordu. Yine O’nu( Berna’yı) gördü. Yerinde sayan atlıkarıncanın üstünde, kırmızı paltosuyla oturmuş, sevinçle el sallıyordu. Bu görüntüyü kendisinin uydurduğunu hissediyordu ama aklından kovacak gücü yokru. Gözlerini kapayınca bir matkabın şakağını oyduğunu hissetti. Boğazına kadar bir yumru oturdu, başını lunapark demirliklerine yasladı. Koşmak istiyordu ama parmağını oynatacak gücü yoktu.” (Behzat Ç. Son Hafriyat Sayfa 56- 57)

“Aslında bütün kent, insanların diri diri gömüldüğü bir tabuttu.” (Behzat Ç Son Hafriyat Sayfa 167)

bebekten katil yaratan karanlık behzat seni kalbime gömdüm behzat ç seni kalbime gömdüm emrah serbes behzat ç. son hafriyat

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.