Enginalp Derince

Düşünceler

Zamanın Üvey Çocukları

19 Ekim 2016 - 20:44

Enginalp Derince

2 dk.

Herhangi bir nedenle, doğuştan hayatlarını sürekli ve yerleşik bir düzen içerisinde geçirme lüksüne sahip olamayan insanlar onlar; hiçbir yere ait olmayanlar.. Bir zamanlar ait oldukları insanlar tarafından terk edilmişler. Hiç sevmedikleri bir yerde yaşamak zorunda bırakılıp, hiçbir yerde gerçekten sevmemiş ve sevilmemişler. Bir bakıma özünde hiç kimsesiz olan zamanın üvey çocukları hepsi.

Ne benim evim diyebilecekleri evleri vardır, ne kendini rahat hissettikleri arkadaşları. “Nerelisin?” sorusunun cevabı sadece nüfus kağıtlarında yazan bir isimlerinden ibarettir. En ufak bir şeyde doldurmaları gereken herhangi bir formun adres satırına ne yazacaklarını bilemezler. Çünkü kalıcı adresleri yoktur..

Çoğunun memleketleri yollar olmuş ve bir şehirden başka şehire savrulurlarken yaşadıkları yerlerde hiçbir duyguyu tamamıyla yaşayamazlar. Her şehir birilerinin mutlu olduğu, kendilerinin de onları izlemek zorunda kaldığı hapishanelerdir. Her zaman her ortamda bir parçaları tamamen dışarda kalırken bir hüzünlü şarkıda kendi yüzlerini bulurlar.

Gittikleri her yerde sadece bir misafirler, geçiciler. Bir an önce işlerini bitirip çekip gitmeleri herkes tarafından istenen tek şeydir. Dolayısıyla oralara ait olmadıkları konusunda en küçük bir şüpheleri bile yoktur. Çünkü her gittikleri yerden insafsızca s*ktir edilip kovulurlar.. Hayat bu insanları bir limandan alır ve diğerinde bırakır. Hiçbirine nereye gitmek istediğini sormaz. Onun için uğraşıp, koşturup dururlar yıllarca, ıssızlarda. Bundan dolayı yabancılardan korkmazlar, öyle çok yabancı olmuşlardır ki birilerine, öğrenmişlerdir korkulanın kim olacağını.

Belki bazıları uzun zaman sonra ait oldukları yere geri döndüklerinde, ait oldukları yerlerin kaybolduğunu görürler. Neredeydi en çok sevdikleri şehir? Hatırlayamazlar. İçlerinde taşıdıkları bir dolu boşlukla yaşamaya çalışırlar. Bir yerlerde kendilerini ararken başkalarını bulurlar. Onlar olur, sonra sırıtırlar durmadan boş yere hayal kurmadan.

Ve ne zaman birileri bavul hazırlasa içlerine bir sıkıntı girer. Ama iyi tarafı da eşyaya bağlanmamayı artık öğrenmişlerdir. En sevdikleri eşyaların bir taşınma sırasında kaybolacağına hazırlıklıdırlar. Dert etmezler. Bavulları hep evlerinin en görünmez yerlerinde olsa da, her şeyin yerini unutan bu insanlar için asla unutmayacakları yerlerdir, bavullarının yerleri...

zamanın üvey çocukları

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.