Enginalp Derince

Düşünceler

Son

13 Ekim 2016 - 20:09

Enginalp Derince

2 dk.

İnsanlığın sonu ile ilgili durumlar bize hep yanlış aktarılıyor. İnsanlığın sonunu dünyanın sonu olarak gören milyarlarca insan var. Bir şekilde insan ırkının sonu gelecektir. Fakat aslında bu dünyanın sonu değil insanoğlunun sonu olacak ama insanlar kendilerini dünya gibi görüyorlar. Yani kendileri yok olunca her şey yok olacakmış gibi.. Ama gerçeği görmek gerek.. Yok olacak olan sadece insanlar ve diğer canlılar..

150 milyon yıl civarında dünya hayatına egemen olmuş dinozorlar bile 65 milyon yıl önce nesilleri tükenerek yok olmuşlardır. Üstelik insan türünün dünya üzerindeki tarihi dinozorların yanında sönük kalır. Ayrıca zamanı geldiğinde tıpkı dinozorlar gibi yok olacaktır. Kabul etseniz de etmeseniz de bir son nokta olacak. Kendimizi dünyaya ve bütün evrene kapatacağız. Biz insanlar en sonunda karanlığa, boşluğa, bilincin, ahlakın, sinir hücrelerinin olmadığı koşullara dönüşeceğiz.

O nedenle bizler dünyanın sonunu görmeyeceğiz, insanlığın sonunu görebileceğiz. Bizden sonra dünya elbet kendini tekrar yenileyecek, farklı yaşam türleri bu yeniliğe ayak uydurabilecek. Belki de yeni yaşam formları ortaya çıkacak. Yaşam sıfırdan tekrar başlayacak ve işin güzel yanı, dünya yine kendini yenilediğinde; her yer böyle yemyeşil, cıvıl cıvıl, harika bir yer olacak.. Sonrasında olacaklar ise bizi değil, yerimize gelecek diğer akıllı türleri ilgilendirir. Umarım insanoğlunun yaptığı bunca hatanın tekrarını yapmazlar.

İnsanlığın yok oluşu insan türü için güzel bir şey olmuyor ve olmayacak.. “Yapay Zeka” filminin son sahnesi bu konuyu çok güzel anlatır. Derin bir üzüntüyü tecrübe ederken insanı acımasız bir gerçekle karşı karşıya bırakır. Dünya da asla kalıcı olmayacak insan ırkının yüzüne bu kabul etmekte zorlandığı acı durumu bir tokat gibi çarpar. İşte o son sahne insanın belleğine hiç silinmeyecek gibi kazınır.

Son olarak, bak dikkat et “Son” diyorum, iyi anla. Dünyanın sonuna gelirsek; insanlığın sonundan çok sonra gelecektir...

dünya yapay zeka düşünce bencillik zaman son evren dinozor