Enginalp Derince

Düşünceler

Size Dair

30 Aralık 2016 - 19:35

Enginalp Derince

2 dk.

Gece Dergi yazarlarını sıradan bir “Yazar” tanımında değerlendirmenin mümkün olmadığını düşünüyorum. Onların Gece Dergi’ye yükledikleri anlam, bir derginin çok ötesinde güzellikler taşıyor. Gece Dergi yazarları kendilerini bu “Değerli anlam”ın taşıyıcısı olarak görüyorlar. Ve dergi için sadece “Bir yazar” olma konumunu kabullenmiyorlar. Tıpkı okurlar gibi, derginin oluşumuna kendilerince bir katkıda bulunmak istiyor Gece Dergi yazarları. Vakti geldiğinde bu katkıyı fazlasıyla yapıyorlar. İlk basılı yayında çıkan dergide bunu gördüm çünkü...

İlk basılı yayından sonra Gece Dergi’nin başarısını fark etmeyen yoktur. “Bu nasıl oluyor?” sorusunu çok kişinin sorduğunu sanıyorum. Dergi daha mı “İyi” çıkıyor, biz yazarlar mükemmel şeyler mi yazıyoruz son aylarda? İnsanların dergiye ilgisini yazılan uzun, güzel yazılar mı artırıyor? Hayır tabii ki hayır... Yeni çıkan ilk basılı yayında yazarların, o en samimi, en güzel anlamı taşıyan insanüstü bir çaba sergilediklerini görmek gerekiyor.

Onlardan biri değilseniz bile gördünüz onları, ilk basılı yayınla çıkan dergi ile buluştular sizinle... İçlerinde kıpır kıpır bir heyecan... Güzel şeyler yazdılar... Aydınlattılar sizi.

Çıkardıkları derginin sadece bir dergi olmadığını biliyorlar çünkü... Ellerinize ulaşan dergi bu dünya için “İyi şeyler” söylüyor.

Tavrını hep hayata dair; sevgiden yana, güzel bir dünyadan yana ve masumlardan yana koyuyor. Hayata karşı sessiz kalmış insanların sesi, umudu ve çığlığı oluyor bu dergi. Güzel hayalleri, güzel rüyaları yazıyor. Tertemiz, dupduru insanların emeği var onda. Bu dergi kıyıda köşede kalmış kimsesiz hayatların, insanların sesi olmak, bir yanlışı düzeltmek, en doğrusu, güzel yazılar yazmak, güzel şeyler söylemek umuduyla ve niyetiyle çıkıyor.

Gece Dergi yazarlarının bu heyecanı, dinamizmi, takdir edilip alkışlanacak tavrı, beni hem sınırsız bir mutluluğa taşıyor hem de korkutuyor. Bu heyecanın gerisinde kalmak ve “Yazar” olarak bu yazarların çabasına layık ürünler ortaya çıkaramamak... Bu korkumu ve böyle yazar kitlesine sahip bir derginin yazarı olmanın tarifsiz mutluluğunu sizinle paylaşmak istedim. Biz hep güzel şeyler düşünüyor ve yazmaya çalışıyoruz. Yazdıklarımızı her gün bir çift yeni gözle, heyecanlı yürekle paylaşmak ne güzel!..

gece dergi yazı yazmak size dair yazarlık basılı yayın

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.