Enginalp Derince

Düşünceler

Gerçek Gibi Gerçek

23 Kasım 2016 - 20:34

Enginalp Derince

2 dk.

Hayatta yapılması en zor şey bence gerçeği, “gerçek gibi gerçeği” olduğu gibi görebilmektir. Çünkü gerçeği görmek öldürmez, yaralamaz ama ürkütür, kanını dondurur... Hayatın gör dediğini, gözden ve özden esirgememektir. Her şeyin sonunda “Bunun anlamı neydi?” diye sordurur.. Görmeye başladıkça derinlere, dipsiz derinliklere inersin, kaybolursun bazen o derinliklerde..

“Göremiyorum ki” diyebilirsin...

O zaman mevzuyu biraz daha açalım, “bakalım”; gerçeği olduğu gibi görmek için iki göz yeter, görmeyi bilirsen...

Şöyle ki; kendi istediğimiz şekilde veya olduğunu, olması gerektiğini düşündüğümüz şekilde değil; tamamen her türlü dogmadan sıyrılarak, neyse onu görmek. Bu zordur… Bu zorluğu aşan bir insan, hayatı olduğu şekli ile görürse gerçekten oldukça anlamsız olduğunu da kavrayabilir.

Bunu bedeninden kurtulduğunda kavrayacaksın belki de. Ama acele etmene hiç gerek yok, evrende her şeye vakit var. Sen de onun bir parçası olarak tam da “şu anda” buraya “bunu” anlamak için geldin. Ha, hoş geldin ama biraz boş geldin..

Çünkü dönüp arkana baktığında hayatında gurur duyulacak bir başarın yoksa, kimseye yararın olmamışsa, sen de en az diğer insanlar kadar kötü isen yaşamındaki gerçekleri sorgulaman gerekir zannımca. Ve işte tam burada başlar bu film...

Er ya da geç, bazen çok geç de olsa, şimdiye kadar yaşadığın hayattaki gerçek sandıklarının saçma olduğunu idrak ettikten sonra yaşamdan her şeyden tiksiniliyor, doğru evet.. Fakat bir şeyler değiştirilebilir, bir şeyler daha anlamlı kılınabilir, “Burada ne var?” diye sorulabilir... Hiç değilse bu döngünün sonunu görebilmek için yaşamı devam ettirmek gerek.

Yalanlarla dolu bir hayat bir halta benzemese de her zaman bir umut vardır... Sen yeter ki kendi gerçeğini, gerçeği sorgula.. Gör artık ve kör olma...

İşte o vakitten sonra sana huzur vardır.. Ayrıca her şey yolunda olacaktır...

gibi hayat huzur zaman evren gerçek sorgu