Enginalp Derince

Düşünceler

Eksik Bir Şey Mi Var Hayatında?

17 Ağustos 2017 - 23:08

Enginalp Derince

2 dk.

Zaman olarak öyle bir talihsizliğe denk geldin ki hiçbir insana ihtiyaç duymadan yaşayabilirsin bundan böyle. Çünkü artık insanlar öyle çirkinler, öyle ikiyüzlüler, öyle vahşiler ve öyle korkunçlar ki bu çürümüşlüğün, anlamsızlığın, umutsuzluğun, mutsuzluğun yoğunlaştığı acayip zamanlarda.

İşte insanların robot hâline geldiği, yaşanması acayip olan bu zamanlarda eksik, şaşkın, yorgun ve boş hislerle kendi ıssız odana çekilirken çaresiz; elinden hiçbir şey gelmeden bırakırsın kendini ve yıkılır kalırsın sırt üstü yere, uçurumun kenarında yatar gibi. Sanki o anda dünya durur, etrafındaki her şey hareketsiz kalır ve donar. Yine o an, hayatında en kolay şey sandığın nefes almanın, aslında hiç de kolay olmadığını öğrenirsin.

Bu acayip ve vahşi zamanda hayat hikâyenin yazıldığı kitabın sayfaları yırtılmış, kopartılmış ve alınmış senden. Ne okunabilir artık ne de tekrar yazılabilir o sayfaların. Hayatında her şeyi kabul edebilir, her duruma göğüs gerebilirsin belki; ama bunun farkına varıp yaşamaya katlanmak, kalbini acıtır ve yaralar. Üzgünüm, bu durumlarda yaralanmadan kurtulan hiç kimse olmamıştır.

Ve bu yitik ruhların dünyasında yaşamın öyle bir anlamsızlaştı ki…

İçine düştüğünde dibi görünmeyen, dibi görünmediği gibi seni susturan, susmak zorunda bırakan; dipsiz, kör kuyularda öylece kaldın tek başına, eskimiş bir tahta sandalye gibi. Ölüp gitsen daha iyi olurdu. Ama ölmek istesen ölünmez şimdi; tahta sandalyeler, yıpranmak ve yavaş yavaş çürümek için.

Uyan artık!

Artık kendine yalan söyleme.

Her zaman debelenip durduğun hayal dünyasında yaşama. Benliğini tükettiğin bu değersizliğin ve çürümüşlüğün en karanlık çağında; bir şeylerin içinde cız ettiğini, eksik bir şeylerin var olduğunu ve aslında yokların âleminde ne kadar yalnız kaldığını adın gibi biliyorsun. İşte bu noktada, her ne kadar içinde bir şey inkâr etse de olup bitenleri göz göre göre, er veya geç senden oluşan o koca boşluk içinde bunlarla yüzleşeceksin. En sonunda canın yana yana, hayatında eksik olan her şeyi hatırlayınca yüzünde korkularla...

Her şeyi mi?

Evet.

Her şeyi.

gece düşünceler kaybolmak her şey enginalp derince