Enginalp Derince

Düşünceler

Belki Ünlü Oluruz

26 Eylül 2016 - 22:06

Enginalp Derince

3 dk.

Cast ajanslarına başvuranların çoğu özellikle İstanbul’a taşradan, Anadolu kentlerinden gelen insanlar. Hele ki orta sınıf bir aileden geliyorlarsa, sürekli kendimi geliştireyim, bir yerlere geleyim çabasındadırlar. Bu insanlar çocukluklarından bu yana hep belirlenmiş tiplerin berbat, klişe, sıradan, ruhsuz yaşam tarzlarına özendirilerek büyümüşler. Dandik yaşam tarzları beyinlerine işlenmiş. Çocukluk dönemlerinden bu yana ünlülere özenerek büyümüş ve kendilerini gereğinden fazla beğenen hastalıklı tipler haline gelmişler. İşte bu noktaya dikkat. “Kendini beğenme” bu nokta ajansların ekmek kapısıdır.

Bir insan kendini ne kadar çok beğenirse gerçekliğe o kadar uzaklaşır. Nitekim bu ajanslara başvuranlarda aynen gerçekten böyle uzaklaşıyor. Nasıl mı? 15-16-18-20-21-25-65-40-80 yaşları kaç olursa olsun, gördüğüm insanların hepsi kendilerini çok beğeniyorlar. Ve bir cesaret bu Cast ajanslara fotoğraf yollamaları dışında hepsininde umudu aynı. Belki ünlü oluruz!

Kendilerini fazla beğendikleri için aslında bir boka benzemediklerini ve hiçbir vasıflarının olmayışını kabullenmemeleri ortak özelliklerini oluşturuyor. Bunların dışında 2. Sınıf tiyatrocular deneyimli deneyimsiz tipine özelliğine güvenen herkes ajansa CV yolluyor. Üstüne ajanslar bu başvuru yapan insanlardan tanıtım filmlerinizi, fotoğraflarınızı çekip size tanıtım Cd’si hazırlıyoruz diye para alıyorlar. İnsanları nasıl avladıklarını buradan anlayın. Zaten tecrübeli olanların kendi CV’leri var. Tecrübesiz insanları setlere köle niyetine figüran olarak yolladıklarından film, dizi, reklam olayı sadece milleti kafalamak için kullanılan bir yöntem.

Film, dizi ya da reklam setlerine yollanan figüranlar eğer ilk kez çalışıyorlarsa ve o setlerde bulunanlar bilir, setlerin yoğunluğuna dayanamıyorlar zaten. Neyse ilk kez çalışanların gözleri yemiyor. İyice eziliyorlar. Ünlü olmanın sandıkları gibi bir şey olmadığını anlıyorlar ve bir daha gelmiyorlar. Bunların paralarını da almak için ajansa geldiklerini sanmıyorum. Günlük 50-60 lira para veriyorlar zaten! Telefonda yağlı ballı bir şekilde anlatılan yerlerde bu figüranlara çoğu zaman 2. Sınıf insan gözüyle bakılıyor. Çoğu ihtirasları uğrunda başarısız olan yada vakit öldüren tipler.

Şimdi bir şeye açıklık getirelim. Eğer ünlü olmak istiyorsanız bunun farklı gerekleri var. Ya tanıdığınız olacak, ya çok kabiliyetli çok yakışıklı, güzel, alımlı veya şanslı olacaksınız. Bunlar önemli eğer sende yoksa yoktur. Poponu yırtmana gerek yok. İşte bu simsar ajanslar “Özelliği az insanlardan” geçiniyorlar. Gereğinden fazla kendinizi beğenip kan emicilere meze olmayın! Kendinizi peşkeş çekmeyin...

belki ünlü oluruz

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.