Emir Evren

Kitap

Poyraz Demir - Çevrimiçi Yalnızlık

28 Haziran 2017 - 12:15

Emir Evren

3 dk.

“Sırf beni umursamadığın için seni çok sevdim! Gelmeyip de şiirim olduğun için teşekkür ederim...” (Poyraz Demir - Çevrimiçi Yalnızlık sf. 53)

Poyraz Demir’in, 2017 yılı Mart ayında Destek Yayınları tarafından basılan ikinci kitabını almak için biraz geciktiğimi ve bu gecikme yüzünden pişman olduğumu belirtmek isterim. Kitabı incelerken arka kapak yazısını okuduğumda, kitabın bir roman olduğunu sanarak almıştım. İlk sayfalarında anladım ki kitap aslında bir roman değilmiş. Her bölümü birbirinden bağımsız olan, sayfa aralarına sevda sözleri serpiştirilmiş ve fazla uzun olmayan bir kitapmış.

Kitabın roman olmadığını gördüğümde hayal kırıklığına uğradığımı itiraf etmeliyim. Kafamda oluşan düşünce, kitabın en azından kısa olduğu ve bu yüzden hemen biteceğiydi. Tam da bu yüzden kitaba devam ettim. İyi ki de devam etmişim. Sayfalarını kıvırarak ve altını çizerek okuduğum üç kitaptan biri olmaya hak kazandı. Paragraf aralarına da altını çizdiğim sözleri dağıtacağım.

“Seni seviyorum ama üzerine alınma sakın bunun seninle hiç ilgisi yok.” (Poyraz Demir - Çevrimiçi Yalnızlık sf. 60)

Kitabın adından anlaşılacağı üzere, Çevrimiçi Yalnızlık’ın içinde, günümüzün sosyal medya aşklarına has cümleler de geçiyor. “Görüldü” atmalar veya “slm, nbr” yazmalar...

Hepimiz insanız, âşık oluyoruz. “Ben aşka inanmıyorum, âşık falan da hiç olmadım.” diyen varsa, en azından birinden hoşlanmıştır. Hoşlanmadıysa bile bu kitabı okuduğu zaman, verilen duyguyu iliklerine kadar illa ki hissedecektir. Bu taş kalpli insanlar bile duygulanacaksa, gelin siz biz gibi sevdalı insanları düşünün bir de.

“Çığlık çığlığa ağlarsak söner mi içimizdeki bu hüzünlü yangın?” (Poyraz Demir - Çevrimiçi Yalnızlık sf. 117)

Kitaptaki âşık, sanırım sevgilisinden ayrılmış ve onun taze acısını çekiyor ama aynı zamanda başka birine âşık olmuş, yeni sevdiğine açılamamış bir âşık. Kurduğu cümlelerin çoğundan ben böyle bir çıkarımda bulundum. Aşkını itiraf edemediği için kalem ve kâğıdı kendine zırh ederek arkasına saklanmış ve iyi ki de öyle yapmış. Nadide sevda sözleri çıkarmış.

Poyraz Demir’in kitabındaki âşık, bana severek izlediğim Poyraz Karayel’i anımsattı. Sürekli olarak afili laflar etmesinden olsa gerek gözümde Poyraz Karayel olarak belirdi. Tek farkı, Oğuz Atay ve benzeri ünlü yazarların sözleri değil, kendine has, özgün sözlerini söylemesi.

Biz kitabımıza geri dönecek olursak kitap, en fazla birkaç oturuşta bitirilebilecek olmasına karşın içi boş değil. Biraz fiyatlı olduğu için “Değer mi?” diye düşünmeyin, kesinlikle değer. Zaten Destek Yayınları’ndan basılan bir kitap, Destek Yayınları’ndan çıkan kitapların popülaritesini ve kalitesini tartışmaya gerek yok.

Bu yaz, kumsaldaki şezlongda veya evinizdeki yatağınızda, yani kalbinizdeki aşkı götürdüğünüz her yerde okumanız gereken bir kitap; Çevrimiçi Yalnızlık.

gece dergi kitap inceleme emir evren çevrimiçi yalnızlık poyraz demir kitap incelemesi