Emir Evren

Deneme

Doktor

11 Haziran 2017 - 23:45

Emir Evren

2 dk.

Başıma göktaşı çarpması sonucu ölme ihtimalim, 1 milyar 960 binde bir. Talihsiz bir uçak kazasında ölme ihtimalim ise 659 bin 779’da bir. En garip olasılık ise şöyle Doktor, beni ıskalayan bir olasılık: Bir insanın doğduktan sonra ölme ihtimali birde bir. Benimse sıfır. Ben, neden doğdum ama ölemedim biliyor musun Doktor? Ben bilmiyorum. Söyle bana Doktor, beni öldürebilir misin?

Ben cevabını söyleyeyim: Öldüremezsin. Daha önce yüzlerce doktordan beni öldürmesini istedim; çoğu Hipokrat denen adamın yeminini ettikleri için, kimi vicdanı olduğu için, kimi de itibarı için beni öldüremeyeceğini söyledi. Yüzyıllardır her doktor, farklı bahaneler üretti.

Peki, neden ölemediğimi söyleyebilir misin? Onu da söyleyemezsin fakat bu defa bilmediğin için söyleyemezsin. Koskoca evrende, sadece bir görülen hastalığım var benim: Ölemiyorum. Bazılarına göre hastalık değil lütuf veya mucize bu. Ölmemeyi, o kadar çok arzuluyorlar ki onlara şaşırıyorum. Onların aksine, son dört yüz yıldır ölmeyi istiyorum.

Artık bu tuhaf havayı her ciğerlerime çekişimde bir hüzün çöküyor üstüme. Göğüs kafesime kendini mıhlıyor sanki havadaki tüm hüzün miktarı; komşuların önerdiği ilaçları kullandım ancak geçmedi Doktor. Söyle bana, göğüs kafesimi sökerek alabilir misin o hüznü bedenimden?

Kalp ritmim bozuldu Doktor; bozulan kap ritmim, duygularımı kontrol etmeme engel oluyor. Duygularımı en iyi şekilde ifade ettiğim kelimeleri de kontrol edemez oldum. Onları uyuşturmanı istiyorum senden; en ağırından bir narkoz uygula onlara. Yuvarlansın sözcüklerim, körelsin duygularım.

gece dergi yaşamak deneme ölmek doktor emir evren