Emine Üstün

Deneme

Üstelik Sadece Sevmek Yetmiyor

21 Ocak 2018 - 20:52

Emine Üstün

3 dk.

Gökyüzüyle yeryüzünün birleştiği çizgiye dikkat ettiniz mi hiç? Hem çok yakın hem çok uzaklar birbirlerine. Ne gökyüzü karışıyor yeryüzüne ne de yeryüzü karışıyor gökyüzüne; öyle ayrışıklar işte. Öyle farklılar birbirlerinden... Aralarında dağlar, denizler, evler ve daha bir sürü şey var. Ama bir o kadar da içli dışlılar, nedense. Tıpkı bizim gibi...

Bize bakıyorum da; biz de hem yakın hem de uzak olabilecek kadar kararsızız, birbirimize durduğumuz yerde. Ne koşulsuz birbirimize koşup karışabiliyoruz bedenimizle ne de ayrı kalıp kopabiliyoruz geçmişimizden. Aramızdaki o ince çizgiyi tutturamıyoruz, nedense. Üstelik aramızda duran dağlar, denizler ve maksimum seviyedeki uzak mesafeler de birleşmememiz için çoğul sebeplerden.

O kadar uzak mesafelerden bana koşarak gelmeni bekleyemiyorum elbette ama teknolojik ilerlemeler dâhilinde, arama mesafelerinin kısaldığını da göz ardı etmemelisin. Aramak zor bir adım değil. Sevgiyi belli etmenin, yüz yüze iletişimler dışında yolları da olmalı, üstelik. Sadece küçücük bir adım bekliyorum senden.

“Bir kadınla bir adamı ayrı tutan neyse birleştiren sebepler de olmalı.” diyorum. Sevmek fiilinin koşulsuz durumlar dâhilinde yürüdüğüne kanıtlar da varken üstelik. Biliyorum sadece sevmek, bir arada olmaya ve onun için her şeyi yapmaya da yetmiyor. Ama hani bizim birbirimize ihtiyacımız vardı? Ne zaman ayrılıp uzak kalsak birbirimizden kopamaz, yine özlem duyardık varlığımıza. Şimdi yok olmak için fazla geç kalmış olamaz mıyız? O kadar yaşanmışlıktan sonra, biriktirdiğimiz tüm güzellikleri bir anda heba etmiş olmuyor muyuz? Sorularımın cevaplarını bile sensiz veremiyorum üstelik.

“Keskin bir çizgi olmalı.” diyorum; yaşanan her şeyi sıfırlamaya yetecek bir sebep. Ya sevgi mesafelerle tükenecek bir şey ya da yerine yenisi gelince silinebilen... Unutmuş olman için gereken tüm kötümser senaryoları sıralıyorum, aklımda. Böyle kopartılamaz bir bağı kopartmanı gerektirebilecek ne varsa tek tek not düşüyorum. Hiçbir kitap, hiçbir film gitme sebeplerini bulmama yetmiyor. Üstelik giderken beni sevdiğini söylemene herhangi bir netlik getiremiyorum. Sadece gitmiş oluyorsun ve ben, sadece bakıyorum ardından.

Aramızda yaşanıp biriken ne varsa sen giderken dökülüveriyor ayaklarından. Toplamaya gücüm yetmiyor. Ve şaire hak veriyorum, bazen sadece sevmek yetmiyor. Sevmek için ve o sevgiyi büyütmek için kocaman bir yürek gerekiyor. Ve sadece seven biri bile sevgiyi yetiremiyor karşısındakine, yetemiyor.

sevmek deneme sadece ilişkiler gecedergi emine üstün üstelik sevmekyetmiyor

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.