Emine Üstün

Deneme

Şiir Denizinde Soluklanmak

22 Mart 2017 - 21:16

Emine Üstün

2 dk.

Şimdi oturduğum yerden dünyayı dolaşamam ya da hiç tatmadığım duyguların seline kapılarak kendimi başka rüyalarda bulamam. Ne gidecek yeni yerlerim ne de ardıma bakmadan ilerleyebileceğim bir hüznüm var geride. Ben, modern insanlığın içine düştüğü o para kazanma sermayesinin içinde çırpınanlardanım işte. Ekmek kavgasına düşüp heveslerini, hayallerini tozlu kitap raflarının arasında çürütenlerdenim artık.

Evet, yoruldum. Kendimi dinlendirebileceğim denizlerim yüksek binaların, fabrika dumanlarının arasında yok oldu. Yeni yerlere gitme heveslerim de cebimdeki son paranın kurbanı… Hayat dedikleri bu yaşama kavgasında kendini unutanlardanım. Peki ya tekrardan nasıl umut edeceğim? Çocukken kurduğum düşlerimin peşine nasıl takılacağım? Hayatın sürüklediği denizler yorucu ve dipsiz… Kendime yeni bir denizi nasıl bulacağım?

Başucumda unutulan şiir kitabım; gündelik işlerimden uzaklaşma sebebim… Ne zaman hayatın yükü sırtımda ağırlaşsa bir şiir okurum. Şiir; umudum, gözyaşım, düşlerim ve gitme heveslerim oluverir birden. Yaşayamadığım ne varsa, o dizelerde can bulur. Şimdi yirmili yaşlarımda böyle bedbaht ve hercai oluşumun çatışmasını bir şiirde ararım. Bir Turgut Uyar, Cemal Süreya ve daha niceleri soluklanır odamın köşelerinde. Her okumada başka bir şairi misafir ederim odama. Odam şenlenir.

Teknolojik aşkların sanal âleminden, gerçek aşk kıstaslarına ulaşamaz ellerim. Herkes biraz sahtekâr, herkes biraz yalancı oluverir. Birine güvenmek için bile tecrübeler yeterli olmaz. Böyle bir zamanda, gerçek aşkın kucağında büyür şiir. Bir zaman Tomris’e bir zaman da Leyla’ya tutulur insan, o meşhur dizelerde. Herkes bir şiirin başkahramanı olmak ister.

Biraz fazla soluksuz kaldım, biraz da neşesiz. Tam vaktidir şiire sığınmanın ve umut etmenin yeniden. Yeniden sevmenin de vaktidir. Şiir büyüterek içinde, yeni denizler arayarak soluklanmak aşkın kucağında ve sığınmak elinde kalan tek umuda...

şiir deneme denizinde soluklanmak

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.