Emine Üstün

Deneme

Kadın Günlükleri

02 Haziran 2017 - 22:08

Emine Üstün

2 dk.

Bir kadın olarak dünyaya geldiğim için şanslı hissediyorum kendimi. Bir cinsiyetçilik ideolojisinden çok, durumundan memnun olma hâli benimkisi; var oluşumu sahiplenme güdüsü. Öyle kendini beğenme ya da koyu feminizm değil; kendin olarak, seni var eden şeylerle bütün olma şekli bir nevi. Kendini tanıma, eleştirebilme ve her şeye rağmen kendini sevebilme şekli.

Bazen duygusallık seline kapılan, bazen avazı çıktığı kadar haykıran bir kadın olarak hem de... Bazen sebepsiz tribal fonksiyonlara giren, öfkelenen, kızan ama beş dakika sonra her şeyi unutan bir kadın. En çok da kendine örnek aldığı kadınlardan, bir şeyleri başaran o güçlü kadınlardan beslenen biri. Bir adamın aşkı için şiirler yazan, bir adamın sevgisizliğinde intihar eden ve bu hayatta elde edebileceği her şeyi elde edip dünyadan kendi isteğiyle göçüp giden kadınlardan... Kendi özümü onlarda tanıdım ben. Biri çıkıp o aşktan anlamaz Bay’a seslendi. Biri de kırmızı karanfilleri dizdi balkonlarına. Hepsi de bir şeyler bıraktı bende, hepsi de göçüp gitti bu dünyadan. Duvarlarımızda resimleri, raflarımızda dizeleri kaldı.

Yani beni, ben yapan ne varsa; biraz onlardan, biraz annemden artakalan…

Kimi zaman suskun, kimi zaman sesine ses katan biri. Acılarıyla güçlü, sevdikleriyle büyüyen biri. Kadın olarak beden bulan, ruhunu kadınca besleyen ve sevdiği adam uğruna satırlar dizen biri...

deneme günlük kadın emine üstün kadın nedir kadınlar ne ister kadın günlükleri

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.