Emine Üstün

Deneme

Geceye Övgü

13 Şubat 2017 - 00:19

Emine Üstün

2 dk.

Upuzun bir günün ardından, sığınılabilecek en kafa rahatlatıcı yerdir gece. Karanlığın gizleyemeyeceği hiçbir sır; sır olarak çıkamaz sabaha. Hapsolduğun odadaki her nesnenin yerini ezberlersin, içinde hayali bir oda daha inşa ederek. Bir süre sonra sadece odadaki saatin sesi karışır geceye.

Odada Kinestetik bir döngüye dönüşen saatin haberi var mı ruh halinden? Bilse olanları, saygı duyar sessizce bekler zamanı; ama bir saate anlatmak için bile fazla acıklı bir hikaye. Bazen susmak, konuşulacaklara inat daha onurlu bir duruştur hayata. Ve susmak, konuşmaktan daha gereklidir çoğu zaman.

Aslında insan çevresinde onu gerçekten dinleyen insanlar olmadığından susar. Susmak kabullenmeye dönüşür, her yerine nüfus eder hayatının. Sonra gündüzler daha yalnız ve daha ıssızlaşmaya başlar. Kalabalıklar içinde nefes almak zorlaşır, suskunluğun bir an önce karışmak ister geceye. Karanlıklarda kolaydır sessiz çığlıklar atmak; tüm nefretini, tüm acını kusmak geceye. İşte o geceler zordur ve o gecelerde saatlerin bir hükmü kalmaz sabaha varmaya. Kendinle savaşırsın yetmez, bir de geçmişinle savaşmaya kalkışırsın. Bir muhatap bulamasan da bir yarın yeter diğer yarını sorgulamaya.

Tüm gitmelerde o kötü gecelerin sabahında yaşanmaz mı zaten? Gece tutamaz sırları, öfkeleri… Takındığın maskeler gün boyu avutur seni ama uykudan önce, karanlığın en dip kuyusunda çırılçıplak kalırsın saklamaya çalıştıklarınla. Sakladıkların da geçit vermez sabaha. Gece uzadıkça uzar, sessizliğin daha da derinden yakar. Bilirsin, kimsen yoktur ve bilirsin; böyle gecelerin sabahı savaşmayı gerektirir kendinle. Zaten kendinden başkası da yoktur. Ve sarılacak kimsesi olmayanların, “Korkma ben varım” diyecek avutucusu olmayanların sarıp sarmalayıcısıdır gece. Öyle gecelerde, kendinden bir tane daha yaratırsın uyuyabilmek kolaylaşsın diye. Uykuyu beklemek ölümü beklemekle özdeşleşir. Beklemek, geceyi umutla sarıp sarmalamaya benzer ve beklemek; sabahın ilk ışıklarıyla silinir gider.

geceye övgü

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.