Elif Güneş

Deneme Düşünceler

Ezbere Acılar Üzerine

Kütüphane Eseri

11 Aralık 2016 - 23:56

Elif Güneş

2 dk.

Söylenecek söz çok.

Saniye farkıyla farkında bile olmadan canını kurtarabilenler var bu ülkede, bir de kurtaramayanlar. Ecel deyip geçemediğimiz nice ölümlere şahidiz. Bugüne uyanabilenler olarak, verilmiş sadakamız mı varmış ki? Hep böyle demezler mi büyüklerimiz?

Vakit; o an orada bulunmadığımız için şükretmeye fırsat bulamadan, o an orada bulunma ihtimali olan tüm sevdiklerimiz için telaşlanma vaktidir... Ölenler her zaman tanımadıklarımızdan olmayacak. İki saat önce gülerek poz verdikleri fotoğrafları hafızalardan silebilecek miyiz?

Alınacak dersler var, sorulacak sorular...

Düşünemeyiz, Sarıyer ve Beşiktaş yakın mıdır, değil midir? Düşünemedim... Beşiktaş’ta patlama olurken Kadıköy’de yaşayan güvende midir?

Şehirlere bombalar yağıyor. Birileri bir kez daha paçayı kurtarırken, birileri Ö L Ü Y O R. Ertesi gün, milli yas ilan ediliyor. Siyasiler çıkıyor ekranlara, ezbere cümleler kuruyorlar. Sonra birkaç sanatçının duyar içeren açıklamalarını dinliyoruz. Olay mahallinin adının değiştirilmesi teklif ediliyor, muhtemelen de değiştiriliyor. Güray Gürsel’in dediği gibi, ülke dev bir “İyi misin?”e dönüşüyor. Sağ kalabilenler olarak “iyi” sayılıyoruz... Ülkede yaşananlar, her saldırıdan sonra kendini tekerrür ediyor. Ezbere acılar çekiyoruz.

Söylenecek söz yok.

Milletimizin başı sağ olsun diyorlar. Zaten bütün mesele bu değil mi? Milletimizin başı sağ olmuyor. Her geçen gün biraz daha ölüyoruz. Geçmiş olsun diyorlar, geçmiyor.

söz üzerine acı acılar beşiktaş ezbere bomba ülke

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.