Elif Güneş

Deneme

Beşeri Klasifikasyon

22 Şubat 2017 - 17:05

Elif Güneş

2 dk.

İnsanlar hep ikiye ayrılır:

Kadınlar ve erkekler. Solaklar ve solak olmayanlar. Kısalar ve uzunlar. Zayıflar ve şişmanlar. Gözleri renkliler ve kahverengiler. Sağlıklı olanlar ve hastalar. Yalnız yaşayanlar ve ailesiyle kalanlar. Duygusallar ve taş kalpliler. Çalışanlar ve işsizler. Çalışkanlar ve tembeller. Beyaz ve mavi yakalılar. Zenginler ve fakirler. Gidenler ve gelenler. Kibarlar ve kabalar. Sarışınlar ve esmerler. Beyazlar ve siyahiler. Irkçılar ve hümanistler. Sağcılar ve solcular. Yerliler ve göçmenler. Demirbaşlar ve gezginler. İnananlar ve inanmayanlar. Kapalılar ve açıklar. Aslında kuzey ve güney çok problem değil de, doğulular ve batılılar… İyiler ve kötüler. Güzeller ve çirkinler. Alimler ve cahiller. Sağ kalanlar ve ölenler.

İnsanlar hep ayrılır.

Herkes bir yol seçer burada kendine göre, çoğu zaman karambole… Ve maalesef yollar bir yerde ayrılır, genelde ikiye… İnsanlar da hep ikiye ayrılır işte. Son yol ayrımına kadar beraberce yürüdüklerimiz de olur, adımlarını hiç göremediklerimiz de. Nefeslerini ensemizde hissettiklerimiz de vardır hemen arkamızdan gelen, beraber yürürken izini kaybettiklerimiz de... Bir başımıza aldığımız yollar da var elbet.

İnsanlar neden ayrılır?

Okurken aklınıza gelen daha binlercesini, yazmaya elim varmıyor. İnsanlar ayrılmaktan usanıyor, ayırmaya çalışanlar usanmıyor. Her geçen gün bazılarımızı ötekileştirecek öyle şeyler vuku buluyor ki aramızda uçurumlar oluşturuluyor. Öyle bir uçurum ki dahil edildiğimiz sınıftan bir diğerindeki hayata geçme düşüncesi bile allak bullak etmeye yetiyor. Büyük başın derdi büyük, küçük başın derdi derin oluyor. Tek ve bir bütün olan insanlık, beraberindeki tüm güzellikleri de parçalayıp ayaklar altına aldırıyor kendini. Nereden geldiğimizi unutup, nereye gittiğimizi düşünmeden ve görmeden ilerliyoruz. Günün aydınlık saatlerinde de karanlıkla boğuşuyoruz. Gecenin şerrini kabullenmeyi reddederken, gündüzde hayır arar hale getiriliyoruz. İçten içe ihraç ediliyoruz hayattan. Farkına vardığımızda köprünün diğer tarafına geçmiş oluyoruz çoktan. Geçmiş olsun diyorlar, geçmiyor.

arayış düşünce yol iki insan neden insanlık öteki ayrım zıtlık yol ayrımı hayır karambol beşeri klasifikasyon

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.